Ilu ogrodników, tyleż ogrodniczych doświadczeń i osobistych wniosków na temat zastosowania danej metody. Od pewnego czasu coraz bardziej popularny staje się trend sadzenia pomidorów w kopcach.
Na czym polega ta metoda?
Sadzenie pomidorów w kopcach
Metodę nazywa się też „kopcowaniem”. Polega na tym, że w przeciwieństwie do metody tradycyjnej nie kopie się dołka, w który wkłada korzenie sadzonki pomidora, natomiast ustawia się korzenie przy powierzchni gruntu i obsypuje ziemią tworząc kopczyk. Można usypać kopczyk dokoła jednej sadzonki lub długi na cały rząd sadzonek.
Jaki to ma cel i sens?
Warto rozważyć ten sposób, gdy sadzonki pomidorów są gotowe do sadzenia w otwartym terenie lub chce się posadzić wczesne odmiany, a gleba nie osiągnęła jeszcze optymalnej temperatury.
Do sadzenia pomidorów optymalną uważa się temperaturę gleby wynoszącą co najmniej 15 stopni na głębokości końcówek korzeni.
Metoda kopcowa jest wybawieniem, gdy nie możemy czekać, a grunt wciąż jest zbyt zimny.
Zalety sadzenia sadzonek pomidorów w kopcach
Zaletą tej metody jest to, że kopiec będzie nagrzewany przez słońce, a tym samym korzenie nie przemarzną. Optymalna temperatura dla wzrostu systemu korzeniowego zostanie zapewniona.
Podlewanie pomidorów powinno odbywać się po bokach kopców, aby wilgoć wnikała bezpośrednio do korzeni.
Co sądzicie o tym rozwiązaniu? A może już próbowaliście sadzenia sadzonek w kopcach?