w

Pijesz kawę codziennie? Nie uwierzysz jak działa na Twoje ciało i umysł

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki czy kubka kawy. To rytuał, bez którego wydaje nam się, że się nie obudzimy. Nie bez pwodu tak ją lubimy. Mało kto wie, że ma naprawdę sporo zalet.

1. Przyspiesza metabolizm

Zauważliście, że po kilku łykach porannej kawy trzeba skorzystać z toalety? Kawa pobudza cały organizm do pracy i dlatego łatwiej wytrąca ze snu, podczas którego wszystkie funkcje organizmu zwalniają.

2. Usprawnia funkcjonowanie mózgu.

Liczne badania wykazały nie tylko krótkotrwałą stymulację efektywności pracy mózgu, reakcji na bodźce i wyostrzenie zmysłów. Kawa ma także pozytywny długofalowy wpływ. Picie 3 filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i demencję aż o 65%.

3. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka wątroby

Rak wątroby to szósty pod względem występowania nowotwór u ludzi i trzeci pod względem umieralności. Pijąc 1-2 filiżanki dziennie możesz obniżyć ryzyko zachorowania o 20 – 35%.

4. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry

” />

Wyniki badań opublikowane w Journal of the National Cancer Institute wykazały, że osoby, które codziennie piją kawę, mają o 20% mniejsze szanse zachorowania na czerniaka.

5. Poprawia samopoczucie

Kofeina wpływa na wydzielanie dopaminy, noradrenaliny i serotoniny, a co za tym idzie odpręża, relaksuje i poprawia humor. Badanie wykonane na Harvard Public School of Health, wykazało zależność pomiędzy skłonnościami do samobójstw i myśli samobójczych, a piciem kawy. Przynajmniej jedna kawa dziennie znacznie obniżała skłonności do autodestrukcji i depresji.

6. Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Badania przeprowadzone na Harvard School of Public Health udowodniły, że osoby pijące kawę przez okres czterech lat codziennie, mają o 11% niższe szanse zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami, które piją kawę sporadycznie.

Kawa nie jest napojem obojętnym dla organizmu. Rodzaj i ilość wypijanej kawy powinno wyznaczać samopoczucie organizmu. Jeśli kawa dodaje nam energii, czujemy się po niej lekko i przyjemnie nie powinniśmy sobie jej odmawiać. Osoby z problemami żołądkowymi czy nadciśnieniem zwykle nie czują się po kawie lepiej. Mają niesmak, zgagę, nadkwaśność, uderzenia gorąca, skoki ciśnienia. W ich przypadku kawa bardziej organizmowi szkodzi niż przynosi korzyści.

Podziel się z innymi!