popiół na mszyce
w

Każdy ogrodnik powinien znać ten sekret! Wystarczy połączyć mydło w płynie i popiół, a następnie spryskać zainfekowaną roślinę.

Czy twój ogród opanowały mszyce? Jak poradzić sobie z tymi małymi, lecz licznie występującymi niszczycielami? Domowy spray może być twoim wybawieniem!

Są niewielkie, ale liczebne. Mszyce to jedne z najczęstszych szkodników w naszych ogrodach.

W niewielkich ilościach można je jeszcze tolerować, ale gdy się rozmnożą, stają się prawdziwym utrapieniem. Ich niszczycielska siła przypomina huragan, pozostawiający za sobą spustoszenie. Mszyce wysysają sok z łodyg i liści roślin, powoli je zabijając.

Niektóre gatunki mszyc atakują nawet korzenie, przyspieszając śmierć rośliny.

Choć przeciętna żywotność mszycy wynosi 25 dni, w tym czasie samica może urodzić aż 80 nowych mszyc. Mogą występować w różnych kolorach – od różowego, przez żółty, jasnozielony, ciemnozielony, aż po brązowy i czarny.

Niektóre mszyce atakują tylko określone rośliny, ale większość z nich „pasie się” na roślinach ozdobnych, takich jak róże, dalie, astry, dzwonki, turzyce czy liliowce wodne. Jednak zapach szczypiorku, cebuli, lawendy, czosnku czy kocimiętki skutecznie odstrasza te szkodniki. Umieść te aromatyczne rośliny wokół zagrożonych rabat, aby pomóc opanować inwazję mszyc.

Jak rozpoznać, że roślina jest zaatakowana? Najczęściej po poskręcanych liściach, zdeformowanych owocach i lepkiej cieczy (spadzi), która występuje niemal wszędzie. I oczywiście ich siedliskach po spodniej stronie liści i na łodygach. Mrówki to również sygnał ostrzegawczy – żywią się słodką manną wydzielaną przez mszyce i w zamian chronią je przed drapieżnikami.

Naturalne rozwiązanie? Wiele jest chemicznych środków na mszyce, ale jeśli preferujesz domowe metody a warto, wypróbuj sprawdzony przepis na popiół i mydło.

Popiół na mszyce

Przygotowanie: Rozpuść 100 g popiołu drzewnego w 2 litrach wody i pozostaw do zaparzenia na noc. Przecedź mieszankę przez szmatkę, aby uniknąć zatkania dysz opryskiwacza. Następnie dodaj odrobinę naturalnego mydła w płynie, co poprawi przyczepność roztworu – gotowe! Możesz przystąpić do walki z mszycami.

Aby uzyskać najlepsze efekty, aplikuj środek kilkukrotnie, zwłaszcza po deszczu. Roztwór mydła i popiołu ma naturalny skład, więc można go bez obaw stosować na różnych roślinach, w tym warzywach. Szczególnie pomoże ogórkom, pomidorom i sałacie, które często padają ofiarą masowych ataków mszyc. Wypróbuj i przekonaj się sam!

Przeczytaj również: Sekrety wykorzystania w ogrodzie soli, sody, drożdży, mleka, kefiru, musztardy i coca-coli