w

Co musisz zrobić z pomidorami w lipcu – wskazówki dla dobrych zbiorów

W lipcu pomidory zaczynają już dojrzewać i mogłoby się wydawać, że teraz cała praca z pomidorami do czekanie na zbiór. Jest to jednak niebezpieczne złudzenie, ponieważ nie tak łatwo przedłużyć intensywne owocowanie.

Krzewy pomidorów zużywają dużo energii i składników odżywczych na tworzenie owoców. Jeśli zaprzestaniesz opieki nad nimi, nowe pomidory po prostu nie będą wiązane, a te, które już powstały nie dojrzeją.

Jeśli chcesz zebrać dojrzałe pomidory przed końcem sezonu i ochłodzeniem, wykonaj siedem prostych kroków.

Formowanie

Kontynuowanie usuwania dzikich pędów i nadmiaru liści jest niezbędne dla poprawy wydajności krzewu. Pomidory potrzebują liści, ale ich nadmiar sprawia, że roślina zużywa na nie zbyt dużo energii, którą powinna skierować na owoce, a zagęszczenie utrudnia wentylację i doświetlenie.

Pamiętaj, że im bliżej jesieni i zimnych nocy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zarazy, która najchętniej atakuje słabo wentylowane nasadzenia.

Karmienie

W pierwszej połowie lipca przeprowadza się ostatnie karmienie pomidorów. Główny nacisk kładzie się w nim na owocowanie, a nie na budowanie zielonej masy. Oprócz materii organicznej odżywka zawiera ważne mikro i makroelementy.

Na lipcowy nawóz do pomidorów najlepszy jest następujący skład: 1 litr obornika, 20 g siarczanu potasu, 10 g mocznika, 10 g wapna, 2 g siarczanu miedzi na 10 litrów wody. Podlewamy 1,5 do 2 litrów na krzak.

Podlewanie pomidorów

Nawadnianie kropelkowe jest uważane za idealne dla pomidorów, ponieważ w sposób ciągły i równomierny zapewnia korzeniom roślin wilgoć, bez nawilżania liści i owoców.

Jeśli jednak nie posiadasz takiego rozwiązania, wystarczy regularne podlewanie. Dorosły krzew pomidora z zawiązanymi owocami należy podlewać 1-2 razy w tygodniu w ilości 4-5 litrów wody na każdy.

Ściółkowane

Ściółkowane pomidory wymagają rzadszego podlewania, ponieważ ściółka dłużej utrzymuje wilgoć.

Korzenie pomidorów potrzebują również powietrza, a dzięki ściółce ziemia nie zamienia się w skorupę.

Nie zapomnij o regularnym (raz w tygodniu) spulchnianiu gleby pod krzakami. Nie zbyt głęboko – wystarczy 7-10 cm.

Opryskiwanie pomidorów przed szkodnikami

Lipiec to także czas, kiedy szczególną uwagę poświęca się ochronie roślin przed szkodnikami i chorobami. Regularne kontrolowanie roślin pomidorów pod kątem oznak chorób i szkodników jest kluczowe dla zdrowia roślin.

Pomidory najlepiej spryskać serwatką w lipcu. Przygotuj roztwór w ilości 1 litra serwatki na 3 litry wody i spryskaj liście roślin, powtórz po 10 dniach (lub po deszczu).

Począwszy od trzeciej dekady lipca konieczne jest dokładne badanie krzewów pod kątem pierwszych oznak zarazy. W razie wykrycia niepokojących objawów natychmiast usuwamy dotknięte liście i traktujemy krzaki preparatami zawierającymi miedź. Przed opryskiem usuwamy dojrzałe i prawie dojrzałe owoce, pozostawiając tylko te, które mają nie więcej niż 7-10 dni.

Zbieranie pomidorów

Wiele odmian pomidorów dojrzewa razem w całych gronach, ale są takie, które robią to bardzo stopniowo, barwiąc nie więcej niż jeden owoc. Usuwamy takie owoce gdy dojrzeją, ponieważ odbierają siłę roślinie i opóźniają rozwój sąsiadów.

Podwiązywanie

Ostatnim, ale nie mniej istotnym aspektem jest podwiązywanie krzaków pomidorów. Są delikatne, a krucha łodyga łatwo może ulec uszkodzeniu, więc jest to zabieg niezbędny.

Pamiętaj, że zalecana pielęgnacja pomidorów w lipcu jest kluczowa dla utrzymania zdrowych i produktywnych roślin. Dbając o podlewanie, ochronę przed szkodnikami i chorobami, zbieranie owoców, usuwanie pędów bocznych oraz podwiązanie roślin, zaobserwujesz wyraźny wzrost wydajności i jakości swoich pomidorów.