Poduszka między kolanami, a rwa kulszowa
w

Poduszka między kolanami a rwa kulszowa i ból kręgosłupa

Ból stawów czy rwa kulszowa często utrudnia nam znalezienie wygodnej pozycji do snu. Wpływa to negatywnie na jakość naszego wypoczynku. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie. Nie tylko przynosi ulgę, ale również sprawia, że sen staje się głębszy. Podpowiadamy, dlaczego poduszka między kolanami może przynieść ci ulgę i poprawić jakość twojego snu.

Ortopedzi polecają umieszczenie poduszki między kolanami podczas snu. Służy to poprawie jakości snu bez bólu i budzenia się w nocy. Część osób instynktownie przyjmuje taką postawę, zaplątując kołdrę między nogi. Oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać, aby zapewnić sobie dobry sen.

Dlaczego warto spać z poduszką między kolanami

Podczas snu organizm wykonuje istotne dla zdrowia zadania. Reguluje gospodarkę hormonalną, kontroluje temperaturę czy aktualizuje procesy poznawcze. Dlatego regeneracja jest niezbędna do osiągnięcia wszystkich tych celów. Kiedy jednak śpimy mało lub źle, blokujemy wszystkie te procesy, a nasze zdrowie szwankuje.

poduszka między kolanami a rwa kulszowa

Wśród najczęstszych pozycji do spania, wielu specjalistów od snu zaleca pozycję embrionalną. Sugerują też, że należy przyjąć pozycję na lewą stronę. Dotyczy to zwłaszcza osób doświadczających refluksu żołądkowego. Śpiąc na boku, dokuczliwa zgaga nie będzie nam tak bardzo dokuczać w nocy. To samo dotyczy osób cierpiących na problemy z kręgosłupem. Doświadczających bólu stawów, nadmiernego napięcia mięśniowego i rwy kulszowej.

Jednak w tym miejscu pojawia się problem. Bo ta pozycja ma poważną wadę. Kręgosłup nie zachowuje swojego naturalnego ustawienia, co może nasilać ból w nocy. Aby nie zakłócać snu, eksperci zalecają umieszczenie poduszki między nogami. Idealnie byłoby, gdyby była wystarczająco mocna, aby zapewnić odpowiednie podparcie i zapobiegać rotacji dolnej części pleców.

W sprzedaży są specjalne poduszki ortopedyczne przeznaczone do umieszczania między kolanami podczas snu.

poduszka między kolanami

Można też wykorzystać poduszki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Ostatecznie można ubrać zwykłą poduszkę w nieco mniejszą poszewkę, co sprawi, że będzie twardsza.

Ta sama zasada dotyczy zresztą głowy i szyi. Układamy je na poduszce zwykle za wysoko. Tymczasem potrzebują idealnego podparcia, które utrzyma prosty kształt kręgosłupa.

Jak ułożyć poduszkę, gdy doskwiera ból pleców lub rwa kulszowa.

Jaki jest związek pomiędzy poduszką między kolanami a rwą kulszową? Rwa kulszowa i ból pleców to bezpośrednie skutki braku snu. Z powodu bólu nie możemy spać w nocy, a z powodu braku snu nasila się ból.

Niektóre pozycje mogą wywierać nacisk na podrażniony nerw i powodować objawy bólowe kręgosłupa. Przy odpowiednim ułożeniu można zapewnić sobie spokojny sen, przyjmując pozycje, które nie wywołują bólu.

Jeśli cierpisz na rwę kulszową, przede wszystkim wybierz stronę, na której odczuwasz najmniejszy ból. Wsuń poduszkę między kolana, co zmniejszy nacisk na uszkodzony nerw i zapobiegnie rotacji miednicy. Dodatkowo można podeprzeć kręgosłup nad biodrem, między talią a materacem.

Poduszka między kolanami przywraca naturalną pozycję kręgosłupa podczas snu.

poduszka między kolanami

Działa ona jak stabilizator. Pomaga w utrzymaniu prostych pleców i rozkłada bardziej równomiernie nacisk na poszczególne partie kręgosłupa. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie napięcia mięśni oraz złagodzenie dolegliwości bólowych w okolicach pleców.

Co więcej, utrzymując przestrzeń między kolanami, pozytywnie wpływa na stawy i więzadła.

Naucz się spać z poduszką między kolanami. Dzięki temu górna noga nie opadnie na materac i nie spowoduje ułożenia miednicy w pozycji skręconej i pochylonej do przodu. Minimalizuje również punkty ucisku na plecach, biodrach i szyi.

Miniatura wpisu: freepik.com/smakdnia.pl