w

Ważne wiosenne nawożenia hortensji, róż, piwonii i innych roślin kwitnących

Wiosna to wyjątkowy czas w ogrodzie, pełen ożywienia i ruchu. Rośliny budzą się do życia, a ogrodnicy z utęsknieniem oczekują na letni przepych barw i zapachów. Wiosenne nawożenie to klucz do osiągnięcia tego celu. Dlatego, aby cieszyć się pięknem swojego ogrodu, warto już teraz nakarmić swoje rośliny, aby w okresie kwitnienia nie zabrakło im żadnych potrzebnych składników.

Uniwersalny wiosenny nawóz dla wszystkich roślin kwitnących

Dla wszystkich bylin, zarówno kwasolubnych i tych które lubią mniej kwaśne podłoże, warto zastosować na wiosnę prosty, ale skuteczny nawóz. W 10 litrach wody rozcieńcz 0,5 litra obornika kurzego i 10 g wieloskładnikowego nawozu do kwiatów. Dobrze wymieszaj aby wszystkie składniki całkowicie się rozpuściły. Zastosuj nawóz w połowie maja na lekko zwilżonej glebie. Zagwarantuje to roślinom odpowiednie odżywienie w kolejnych miesiącach.

Nawóz dla hortensji

Hortensje są kwasolubne i wymagają szczególnego traktowania. W przypadku tych roślin możesz zastosować roztwór na bazie kwasku cytrynowego. Rozpuść 10 g kwasku w 10 litrach wody, a następnie podlej swoje hortensje. Zabieg pomoże obniżyć pH gleby i ułatwi roślinom wchłanianie innych nawozów, które należy podać w okresie kwitnienia.

Wzmocnienie i ochrona roślin kwitnących

Około 10 dni po zastosowaniu nawozów, warto nasze rośliny podlać słabym roztworem nadmanganianu potasu (2 g na 10 litrów wody). Ma on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, dzięki czemu wzmocni nasze rośliny w walce z ewentualnymi chorobami spowodowanymi przez różne patogeny.

Pielęgnacja roślin kwitnących

Wiosenne nawożenie to dopiero początek troski o rośliny kwitnące. Aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon, nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu, przycinaniu i usuwaniu zwiędłych kwiatów. Zapewni to nie tylko atrakcyjny wygląd roślin, ale również lepsze warunki do wzrostu i kwitnienia.

Warto również zadbać o bioróżnorodność w ogrodzie, sadząc rośliny o różnych okresach kwitnienia, co zapewni ciągłą ozdobę ogrodu oraz przyciągnie przyjazne owady, takie jak pszczoły czy motyle. To z kolei wpłynie na lepsze zapylanie roślin i ich zdrowy rozwój.

Miniatura wpisu: freepik.com