w

Aby sadzonki ogórków rosły zdrowe i krępe, przeprowadzam 3 ważne procedury

Ogórek składa się w 95% z wody jest rośliną ciepłolubną, podatną na niektóre choroby i żarłoczną.

Dlatego tak ważne jest aby sadzonki od samego początku były odpowiednio prowadzone.

Ich zdrowie, a co za tym idzie wydajność plonów, zależy od przestrzegania reżimu temperatury, dostępu do światła i nawadniania. Bardzo ważne jest również dokarmianie azotowe w pierwszej fazie rozwoju, a po kwitnieniu fosforowo-potasowe.

Bez tych warunków sadzonki od samego początku będą rozwijały się słabo. Rosnąc wiotkie, chorując, a w efekcie wydając marny plon.

Procedury, które poprawiają jakość sadzonek i znacząco zwiększają plon.

Doświadczeni ogrodnicy uzyskują nawet 15 kg z jednego krzaka, a udaje im się to, bo przestrzegają tych 3 procedur:

1. Dodatkowe korzenie sadzonek. Kiedy łodyga wyłania się z ziemi i są już na niej 3 pary liści, konieczne jest wykonanie kopczyka – przysypujemy łodygę ziemią do pierwszego liścia, może być nawet nieco wyżej. Mocno podlewamy. Na przysypanej części zaczną pojawiać się dodatkowe korzenie, które zwiększają chłonność (pochłanianie wilgoci) i zapewniają roślinie większą siłę i stabilność. Udowodniono, że takie rośliny dają o 40% większy plon!

2. Spulchnianie gleby. Przez pierwsze 2 tygodnie wzrostu konieczne jest rozluźnienie wierzchniej warstwy gleby, aby więcej tlenu dotarło do korzeni. Trzeba to robić ostrożnie, ponieważ korzenie są dość blisko powierzchni. Konieczne jest poluzowanie nie więcej niż na głębokość 5 cm, sadzonka będzie znacznie lepiej ukorzeniona i mocniejsza. W rezultacie wydajność wzrośnie o 11-13%.

3. Uszczykiwanie. To właśnie główny sekret, który umożliwia uzyskanie rekordowych zbiorów. Polega na uszczyknięciu (odcięciu) łodygi powyżej piątego liścia, utworzy się duża liczba pędów bocznych, co w efekcie przyniesie doskonały plon!

Postępując zgodnie z tymi prostymi zaleceniami, możesz zwiększyć liczbę zebranych ogórków nawet dwukrotnie. Wypróbuj te zabiegi na części krzewów posadzonych w tym samym czasie, a przekonasz się, że roślina rośnie mocniejsza, zdrowa i wydaje więcej ogórków!