Jak siać małe nasiona? Sztuczka, która ułatwia życie ogrodnikom

Wysiew nasion na sadzonki jest żmudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli materiał siewny jest lekki i drobny. Niestety, nasiona wielu roślin są mniejsze niż ziarnko maku. Bardzo trudno jest nim operować, szczególnie gdy ktoś ma kłopoty ze wzrokiem.

Ogrodnicy jednak są nieprzeciętnie pomysłowi i wymyślili sposób na ułatwienie sobie tego zadania.

Wysiewanie nasion: metoda na serwetkę

Potrzeba jedynie zwykłej, białej serwetki papierowej. Takie serwetki składają się zwykle z dwóch warstw najcieńszego papieru. Pocieramy w palcach róg w celu oddzielenie tych warstw. Po to, aby uzyskać jak najcieńszy materiał. Z serwetki wycinamy kawałek odpowiedni do wielkości pojemnika, w którym wysiewamy.

Reszta jest banalnie prosta: rozsadnik wypełniamy podłożem. Na wierzch kładziemy suchą serwetkę. Wysypujemy na nią nasiona bezpośrednio z torebki. Nasiona na serwetce łatwiej zobaczyć i kontrolować gęstość siewu.

Kolejnym etapem jest spryskanie wodą. Spray powinien być tak delikatny, jak to możliwe, aby nie wydmuchał nasion. Serwetka powinna być całkowicie nasączona wodą. 

Odczekujemy chwilę, aby woda przeniknęła do gleby i ponawiamy spryskiwanie.

To wszystko. Teraz już postępujemy jak zwykle. Przykrywamy rozsadnik folią i umieszczamy w wybranym miejscu. Serwetka rozłoży się w ciągu kilku dni, nasiona wnikną w glebę, obecność cząstek papieru nie wpłynie w żaden sposób na kiełkowanie.

I jeszcze jedna zasada, której warto przestrzegać podczas pracy z małymi nasionami. Takie rośliny często cierpią na choroby grzybowe, dlatego podczas podlewania dodaj do wody jednorazowo odrobinę nadmanganianu potasu (jasnoróżowy kolor). Jest to szczególnie ważne na początku, kiedy wschody są jeszcze dość słabe.

Miniatura wpis: unsplash.com

Tego o cynamonie nie wiedziałeś. Teraz dodasz go nie tylko do placka

Do wołowiny dodaję ten 1 dodatek. Wychodzi miękka, soczysta i rozpływa się w ustach