ćma bukszpanowa szkodnik rośliny
w

Ćma bukszpanowa to wróg numer jeden bukszpanów: Domowe sposoby, aby skutecznie ochronić swój ogród

Ćma bukszpanowa to jeden z największych wrogów bukszpanów. Szkodnik potrafi w krótkim czasie zniszczyć ich urodę i zdrowie. Rozmnaża się szybko, żeruje tak agresywnie, że krzew ginie w oczach. Jednak nie wszystko stracone! Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z tym szkodnikiem, które mogą pomóc uratować Twoje rośliny. Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na ćmę bukszpanową.

Ćma bukszpanowa: Jak żeruje ten groźny szkodnik

Ćma jest szkodnikiem zabójczym dla krzewów w swojej postaci larwalnej. Gąsienice są zielone, trudne do zobaczenia w gęstwinie liści krzewu. W krótkim czasie ogołacają całe pędy z liści. Nie wolno pozwolić im doprowadzić do takiego stanu, ponieważ krzew taki nie przetrwa.

Jak wygląda ćma bukszpanowa

Jeśli został zaatakowany częściowo, jest spora szansa, że po pozbyciu się owadów liście odrosną. Najtrudniejsza walka z ćmą jest wówczas, gdy krzewów w pobliżu rośnie dużo. Po pierwsze oprysk przy dużej ilości trudniej wykonać dokładnie, po drugie owady szybko się przenoszą.

Dodatkowo rozmnażają się w sposób niemal ciągły. Już 2-3 dni po przepoczwarzeniu się samice zaczynają składać jaja na spodniej stronie zdrowych liści bukszpanu. Mogą wydawać cztery pokolenia w sezonie, więc w zasadzie o każdej porze roku mogą się pojawić. Najlepiej zwalczanie rozpocząć, gdy wiosną temperatury osiągną powyżej 12 stopni. To wtedy budzą się z zimowania. Kontrola ich populacji w tym okresie jest bardzo ważna.

ćma bukszpanowa oprysk szkodnika

Zanim zastosujemy oprysk, przeprowadzamy konieczne zabiegi:

  • Cięcie — dzięki niemu usuniemy część gąsienic

  • Przegląd pod kątem występowania. Kiedy znajdziemy pierwszą, działamy z opryskiem.
  •  

  • Pułapki feromonowe: wieszamy je na początku maja. Pozwolą nam one ocenić przepoczwarzenie się w postać latającą i przystąpić do kontrolowania populacji. W tym czasie warto zastosować saszetki z kruszynkiem, który atakuje jaja ćmy. Nie zaatakuje wszystkich, ale pozwoli je dość mocno ograniczyć.
  •  

  • Ponownie monitorujemy i po dostrzeżeniu pierwszej gąsienicy przeprowadzamy oprysk.
  •  

Wśród gotowych środków komercyjnych wśród najskuteczniejszych wymienia się mospilan, lepinox i coragen 200SC. Stosowanie dokładnie według zaleceń producentów.

Nie musimy jednak sięgać po sklepowe rozwiązania. Proste domowe sposoby na ćmę bukszpanową także mają bardzo wysoką skuteczność.

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową

  • Mydło szare, potasowe: Prosty, ale skuteczny sposób na ćmę bukszpanową. Rozpuszczając starte na tarce mydło w ciepłej wodzie (lub zakupione w formie płynnej) i aplikując zawiesinę pędzlem bezpośrednio na liście (szczególnie od spodu), możesz skutecznie odstraszyć gąsienice. Zabieg ten zaleca się powtarzać w sezonie dla utrzymania efektu. Nie jest to oczywiście opcja polecana przy dużej ilości krzewów.
  • Roztwór z octu jabłkowego: Mieszanka wody, octu jabłkowego, oleju i płynu do naczyń wykazuje dobre działanie nie tylko przeciw ćmie bukszpanowej, ale również innym szkodnikom i chorobom, np. takim jak mączniak. Na litr wody 3 łyżki octu, 1 łyżka oleju i kilka kropli płynu do naczyń lub mydła. Zaleca się stosowanie oprysku 3-4 razy w sezonie, najlepiej wieczorem.
  • Gnojowica z pokrzywy lub wrotyczu: Naturalne, ekologiczne środki, które odstraszą szkodniki i wzmocnią rośliny. Gnojówki nie rozcieńczamy, musi być mocna. Powtarzamy zabieg po 2 tygodniach dla najlepszych efektów.
  • Mąka pszenna, mączka kukurydziana i mączka bazaltowa: Posypanie roślin suchą mąką może spowodować duszenie się larw. Stosuj w suchy dzień.
  • Domowe odpady wodne: Wykorzystanie wody po kąpieli czy myciu naczyń do polewania bukszpanów może nieoczekiwanie przyczynić się do odstraszenia ćmy.

Pamiętaj, że przy stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta i zachować ostrożność. Warto również pamiętać o regularnym inspekcjonowaniu roślin, aby na wczesnym etapie wykryć obecność szkodników i szybko zareagować. Włączając domowe sposoby na ćmę bukszpanową do swojej strategii ogrodniczej, masz szansę skutecznie obronić swoje bukszpany przed szkodnikiem i cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.

Miniatura wpisu: pxhere.com/Franz van Duns dla Wikimedia