Co można siać w marcu do gruntu
w

Co można siać w marcu do gruntu? Poradnik dla ogrodników

Nadejście wiosny to jak otwarcie nowego rozdziału dla każdego ogrodnika. To czas pełen nadziei, planów i przygotowań do nowego sezonu. Z pierwszymi promieniami słońca i stopniowym ocieplaniem się ziemi jest idealnym momentem na rozpoczęcie prac ogrodowych. Zaczynamy wówczas wysiewać warzywa na rozsady, ale niektóre możemy siać już na ogrodowych grządkach. Co właściwie można zasiać już w marcu bezpośrednio do gruntu? Przyjrzyjmy się bliżej, jakie rośliny mogą odważnie stawić czoła kapryśnej jeszcze marcowej aurze.

Co można siać w marcu do gruntu

Marzec w ogrodzie to nie tylko czas na porządki po zimie. To także moment, aby wystartować z siewami. Nie wszystkie rośliny mogą jednakże bezpiecznie trafić do gruntu w tym jeszcze chłodnym czasie. Są jednak takie, którym gruntowe przymrozki niestraszne.

Groch cukrowy

Rośliny strączkowe takie jak groch cukrowy i bób są w stanie znieść chłodniejsze temperatury. Może być wysiany do gruntu, gdy tylko przekroczy ona 5-6°C. Znosi przymrozki do -5 stopni, więc przymrozki, a nawet śnieg mu zagrażają.

Fasolka lubi ciepło, ale i ona pod koniec marca może zostać wysiana. Oczywiście gwarancji nie ma, że sie uda. Żeby mieć wczesne fasolki można podkiełkować nasiona, włożyć je do doniczek i przesadzić do gruntu po 15 maja. Wysiew kolejnych można powtarzać co 10 dni do końca czerwca. Dzięki temu fasolkę będziemy zajadać przez całe lato aż do jesieni. 

Rzodkiewka, burak, daikon

Rzodkiewka, burak czy daikon mogą być z powodzeniem wysiane, gdy gleba osiągnie temperaturę 8-10°C. Ich wielką zaletą jest szybki czas wegetacji, co oznacza, że pierwsze chrupiące plony mogą nas cieszyć już po 20-30 dniach od siewu.

Zielone Akcenty: Pietruszka, szczypior, szczaw i koper

Zarówno pietruszka, zielona cebula, jak i koper doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami. Mogą być wysiewane do gruntu, gdy ten lekko się ogrzeje do 3-5 stopni. Są to rośliny odporne, które nie tylko wzbogacą naszą kuchnię, ale i ożywią wiosenne grządki.

Pozostałe warzywa, które siejemy w marcu: Sałata masłowa, marchew, pietruszka — odmiany wczesne. 

Rośliny ozdobne, które możemy siać w marcu do gruntu

W marcu możemy wysiewać też rośliny ozdobne głównie jednoroczne. Najlepiej jednak zaczekać z tym do drugiej połowy marca. Gatunki odporne na marcowe chłody: nagietek lekarski, groszek pachnący, gipsówka letnia, ostróżeczka ogrodowa, chaber bławatek, mak polny, miłek letni, czarnuszka damasceńska, groszek pachnący, maczek kalifornijski, powój trójbarwny, smagliczka nadmorska.

 Jak prawidłowo siać rośliny w marcu:

Marzec może być kapryśny, dlatego zasiewając rośliny, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, upewnij się, że temperatura gleby i powietrza jest odpowiednia dla wybranych roślin. Zwróć także uwagę na wilgotność gleby i powietrza, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu.

Miniatura wpisu: AI generate