w

Co to jest przerywany post? Oto jakie niesamowite korzyści niesie dla Twojego zdrowia

Okresowy post oznacza brak pożywienia w pewnym okresie czasu.

Post przerywany to sposób na przerwę dla organizmu, kiedy dajemy mu odpoczynek od trawienia. Przez 16 godzin nie dostarczamy pożywienia, a następnie w ciągu 8 godzin organizm otrzymuje pożywienie.

Są ludzie, którzy aby nie jeść przez 16 godzin, decydują się na pominięcie śniadania. Jeśli na przykład ostatni posiłek jest wieczorem o godzinie 20:00, następny posiłek będzie miał miejsce następnego dnia o godzinie 12:00 lub później.

Są i tacy, którzy wolą pominąć kolację i zjeść śniadanie przed pójściem do pracy. Powiedzmy w tym przypadku, że ostatni posiłek jest o 15:00, następnego dnia można zjeść około 7:00.

Każdy ma swój własny rytm, najlepiej zna swoje ciało i najlepszy sposób funkcjonowania, dzięki czemu może zdecydować, kiedy się czuje najlepiej.

Okresowy post jest bardzo dobrym ćwiczeniem dla tych, którzy chcą spróbować dłuższego postu z wodą.

W jaki sposób pomaga nam przerywany post?

Post przerywany ma na celu zapewnienie ciału większego wytchnienia, aby zdążało ono codziennie oczyszczać się z toksyn, nadmiaru tłuszczów, ale także innych substancji, których już nie potrzebuje.

Kiedy jemy 3 posiłki dziennie plus dodatkowo przekąski, nasz organizm traci dużo energii w procesie trawienia i nie ma wystarczająco dużo czasu, aby uruchomić inne procesy.

Jeśli wyeliminujemy jeden z głównych posiłków, wówczas nasz organizm przechodzi bardziej intensywnie przez procesy oczyszczające, które wykonywane regularnie przyniosą widoczne rezultaty i korzystne efekty w poprawie funkcjonowania.

Korzyści z przerywanego postu

Wiele osób decyduje się na okresowe posty, aby schudnąć. Okresowy post to skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów.

To zdrowy wybór, który nie tylko prowadzi z czasem do eliminacji zbędnych kilogramów, ale także pomaga poprawić ogólny stan zdrowia. Przerywany post prowadzi wprost do eliminacji nagromadzonego tłuszczu.

Wspaniałą rzeczą w przerywanym poście jest to, że nic nie kosztuje, jest elastyczny i prosty.

Może się to wydawać trudne przez pierwsze 2-3 dni, dopóki mózg nie przyzwyczai się do nowego rytmu.

Jeśli zdecydujesz się zrezygnować ze śniadania lub kolacji, liczba przyjmowanych kalorii zmniejsza się nawet o 20-40%. Będzie to dość szybko odczuwalne.

Post przerywany ma bardzo korzystny wpływ w przypadku otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Przyjęcie takiego stylu życia poprawia także sen i spowalnia procesy starzenia.

Co właściwie dzieje się podczas przerywanego postu?

Kiedy jemy, trzustka wydziela insulinę, która transportuje cukry do komórek. Większość cukrów jest przechowywana w wątrobie i układzie mięśniowym. Kiedy te zapasy są za duże, organizm zaczyna je odkładać w postaci tłuszczu.

Kiedy pościmy, poziom insuliny spada, więc aby mieć energię, organizm wykorzystuje zmagazynowane tłuszcze. Ponieważ poziom insuliny jest niski, poprawia się jasność umysłu.

Podczas postu przerywanego występuje zjawisko zwane autofagią. Jest to proces, w którym organizm konsumuje to, co ma w magazynie, można powiedzieć, że samokonsumpuje się.

Autofagia to proces, w którym organizm całkowicie korzysta z zasobów, które gromadzi wcześniej zgromadził. Jest to proces to również oczyszczania komórek, który zachodzi tylko podczas postu.

Oprócz obniżenia poziomu insuliny proces ten obniża ciśnienie krwi i poprawia profil cholesterolu. Zmniejsza również ryzyko raka, choroby Alzheimera i Parkinsona.

Okresowy post ~ Przeciwwskazania

Nawet jeśli jest to niezwykła strategia, aby schudnąć, zdrowieć i utrzymać funkcje organizmu na optymalnym poziomie, nie jest to dla każdego.

• Osoby, które mają problemy z kontrolowaniem cukrzycy, powinny unikać tej metody.

• Dzieci, młodzież i osoby w wieku powyżej 70 lat nie powinny stosować postu przerywanego.

• Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, to nie czas.

• Jeśli masz przewlekłą chorobę serca, chorobę nerek, przerywany post nie jest najlepszą strategią.

• Jeśli cierpisz na bulimię lub anoreksję, przerywany post również nie jest dla Ciebie.

• Jeśli ostatnio cierpiałeś na jakąś chorobę i dlatego musiałeś być hospitalizowany, odradzamy próbowanie tej metody.

Czy próbowałeś do tej pory okresowego postu? Jeśli tak, podziel się swoim doświadczeniem.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu czytelnika z lekarzem. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: jorjette.ro, Miniatura wpisu: freepik.com