Aby ochronić swoje rośliny przed mączniakiem prawdziwynm użyj zieleni brylantowej.
Roztwór do opryskiwania przygotowuje się w następujący sposób: dodaj 10 ml zieleni, 2 litry serwatki (można również użyć mleka) i 50 g mocznika do wiadra z wodą. Traktuj nasadzenia trzy razy w sezonie. Pierwszy raz – kiedy rośliny zaczęły kwitnąć, drugi i trzeci – w odstępach tygodniowych. Będziesz zaskoczony efektem.
Czasami ogórki giną z powodu zgnilizny korzeni. Aby temu zapobiec, podlej ogórki po zbiorach roztworem zieleni, 10 kropli na wiadro wody. Warto także spryskać roślinę jodem, 10 ml na 10 litrów wody.
Chcemy również zasugerować wypróbowanie jednego ze sposobów ochrony przed tą chorobą. Nasmaruj łodygę ogórka 10 cm od ziemi jodem lub zielenią, rozcieńczoną w stosunku 1:2 (jedna część jodu (zieleni) – dwie części wody). Ta metoda jest szczególnie dobra w przypadku ogórków rosnących pionowo. Grzyb znika po dwóch zabiegach.
Jaki jest sekret zieleni? Jego działanie antyseptyczne zawdzięcza zawartym w nim związkom miedzi. W medycynie zieleń brylantowa, podobnie jak fiolet gencjanowy, jest stosowana w lecznictwie jako środek antyseptyczny do dezynfekcji skóry i ran, w roztworach wodnych i spirytusowych o stężeniu 1–2%. Znana pod nazwą farmaceutyczną viride nitens.
Świetnie sprawdza się dla roślin jako nawóz zawierający pierwiastki śladowe. Miedź jest szczególnie potrzebna na glebach bagiennych, na których ten pierwiastek jest praktycznie nieobecny.