Czas ponownie wrócić na grządki ogórków i kontynuować ich formowanie. W końcu do połowy lata zamieniły się już w prawdziwe zarośla-liany. Oznacza to, że ogórki wciąż trzeba formować.
Jak to zrobić dobrze? Przeczytaj, aby dowiedzieć się, które liście i pędy należy usunąć, a które pozostawić, aby uzyskać obfite zbiory ogórków.
Skupimy się również na nietypowym kształcie ogórków i dlaczego nagle zamieniają się w „gruszki”, „przecinki”, „klepsydry” i nabierają innych nietypowych kształtów. Łatwo jest naprawić sytuację, jeśli znasz przyczynę i podejmiesz działania na czas.
Formowanie ogórków odbywa się kilka razy w sezonie. Wcześniej, na początkowym etapie wzrostu, formacja była już prowadzona według następującego schematu:
W pierwszych trzech lub czterech węzłach w pobliżu centralnej łodygi wykonano całkowite zaślepienie – usunięto wszystkie dzikie pędy.
W ciągu następnych trzech lub czterech wiązań pozostały tylko pędy główne. Pedy boczne zostały odcięte.
W następnych trzech lub czterech międzywęźlach zachowały się wszystkie pędy, tylko uszczypnięto je po pierwszym liściu.
Przeczytaj także: Karmienie ogórków drożdżami. Zalety i wady tego nawozu
Jak dalej kształtować?
Teraz w kolejnych węzłach musisz zostawić wszystkie odrosty, ale musisz je przyciąć. Jeśli na tych dzikach pojawią się dodatkowe pędy z węzłów, należy je usunąć. W przeciwnym razie po prostu zajmą całą wolną przestrzeń, stworzą zacienienie, wyciągną dodatkowe siły rośliny i ogólnie zmniejszą wydajność uprawy ogórków.
„Podwójne skręcanie” – dlaczego jest potrzebne?
Kiedy pęd główny osiągnie szczyt podpory, trzeba okręcić go 2 razy wokół podpórki u góry. Podwójne skręcanie wokół podpory poziomej przeprowadza się delikatnie, aby pęd nie złamał się, gdy ogórki zaczną przybierać na wadze. Następnie łodyga ogórka powinna swobodnie rosnąć w dół. Nie powinna opadać na ziemię niżej niż 1 m. Aby wytrzymać ten wymóg, szczyt musi zostać podwiązany na czas.
Szczyt środkowego pędu pękł: co robić?
Czasami zdarza się, że końcówka została przypadkowo złamana podczas formowania. Nie oznacza to wcale, że nie będzie ogórków. Roślinę można kontynuować w kolejnym pędzie. Miejsce centralne zajmie teraz najbliższy pęd w pobliżu miejsca złamania. Gdy wyrośnie, dalsze formowanie prowadzi się na nim według tych samych zasad.
Usuwanie liści – jak i po co to robić?
Zachęcamy do usunięcia nadmiaru liści. Dotyczy to zwłaszcza dolnej części pędów. Tutaj liście spełniły już swoją funkcję i przeniosły do korzenia substancje uzyskane w procesie fotosyntezy.
Pamiętaj o prostej zasadzie : roślina odżywia się górnymi liśćmi. Dlatego dolne liście muszą zostać usunięte.
Co powiedzą ci liście?
Podczas cięcia liści zwracaj uwagę na ich wygląd. Ich stan może wiele powiedzieć:
Jasnożółta ramka wokół krawędzi liścia. Roślina ma niedobór potasu. Ta zewnętrzna manifestacja problemu nazywana jest „oparzeniem marginalnym”. Liść nie odzyska już jasnozielonego koloru, ale możesz uchronić inne liście przed podobnym „losem”. Wystarczy dodać potas. Na przykład zrób nalewkę z popiołu i rozcieńcz ją w ilości 500 ml roztworu na 10 litrów wody. Możesz również zastosować dowolny nawóz fosforowo-potasowy. Pomocne będzie również opryskiwanie siarczanem potasu. Roztwór przygotowuje się w proporcji – 20 g na 10 litrów wody.
Plamy na liściach. Białe, brązowe, rdzawe plamy wskazują, że roślina zaczyna chorować. Natychmiast odetnij zainfekowany liść i potraktuj roślinę środkiem grzybobójczym. Do tych celów odpowiednie będą preparaty biologiczne.
Widoczne ślady szkodników. Jeśli liście są uszkodzone lub sami sprawcy są widoczni – szkodniki, konieczne jest spryskanie nasadzeń preparatami owadobójczymi i roztoczobójczymi.
Czy muszę usunąć wąsy?
Odpowiedź na to pytanie budzi wiele kontrowersji. Ale rozwiązanie jest dość proste – możesz bez zbędnego wahania usunąć wąsy. Wszak wąsy nie wpływają na ilość i jakość plonu. Nie zwiększa ani nie zmniejsza ilości owoców. Wąs jest potrzebny tylko do podtrzymania. Ale skoro łodyga jest zawsze przywiązana do podpory, wąsy nie są już potrzebne. Ponadto mogą wyrządzić krzywdę roślinie. Próbując złapać się, mogą skręcać własne liście, owoce i deformować je.
Ważne! Przy uprawie ogórków w pionie nie można liczyć na naturalne utrzymanie pędów tylko za pomocą wąsów. Dojrzały plon może zerwać wąsy, a pęd spadnie na ziemię. Nawet sznurek nie zawsze wytrzymuje. Dodatkowo wąs po 1-1,5 miesiąca sam wysycha i znika.
Dlaczego ogórki rosną nierównomiernie?
Zdarza się, że ogórki zaczynają zmieniać kształt. Nie rosną już równo, ale przybierają różne konfiguracje. Każdy z nich „sygnalizuje” problem:
Kształt gruszki. Jeśli ogórek wygląda jak gruszka lub jest wyraźnie zaokrąglony, oznacza to, że roślina ma niedobór potasu. W takim przypadku konieczne jest wykonanie opatrunków potasowych.
Owoce wygięte jak przecinek. Ogórki często przybierają kształt haczyka lub przecinka – z szeroką podstawą i wąskim końcem. To wyraźny znak, że w uprawie warzyw brakuje azotu. Nawozy azotowe pomogą poprawić sytuację. Mocznik jest odpowiedni – 2 łyżki na 10 litrów wody. Możesz także zrobić nawozy biologiczne – napar z trawy lub odchodów kurzych.
Klepsydra. Owoce mogą być ściśnięte w środku jak klepsydra. Powodem deformacji jest to, że do nawadniania używana jest zbyt zimna woda. Z tego powodu roślina ogórkowa gorzej wchłania potas i w efekcie ogórki zmieniają kształt.
Goryczka w owocach – skąd się bierze i jak się jej pozbyć?
Oprócz zmiany kształtu owoce ogórka mają jeszcze jedną niepożądaną cechę – potrafią mieć gorzki smak. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest niewłaściwe podlewanie. Brak lub nadmiar wilgoci może wywołać pojawienie się goryczy. Aby temu zapobiec, ureguluj czas podlewania – 1 raz co 2-3 dni.
Inne przyczyny gorzkiego smaku to:
• Nagłe zmiany temperatur w dzień i w nocy
• Nadmiernie suche powietrze
• Cechy odmianowe
• Genetyczne predyspozycje
Przeczytaj nasz szczegółowy artykuł: 10 przydatnych wskazówek, które pomogą wyhodować pyszne ogórki
Zawiązki owoców żółkną i odpadają – dlaczego tak się dzieje?
Na łodygach jest dużo zawiązków owoców, ale nie wyrastają one na pełnowartościowe owoce. Zaczynają żółknąć, wysychać i odpadać.
Dzieje się tak z kilku powodów:
• Niedobór wilgoci, światła i ciepła
• Brak składników odżywczych
Z powodu braku odżywiania nie tylko zawiązki, ale także liście mogą żółknąć. Jeśli w tym samym czasie kwiaty są słabo związane, a pędy stały się kruche i słabo rosną, to ogórki nie mają wystarczającej ilości boru. Opryskiwanie kwasem borowym poprawi sytuację. Roztwór przygotowuje się w ilości 1 g na 1 litr wody. Możesz również dodać borfosku w ilości 1 łyżka na 10 litrów wody.
Prawidłowe karmienie jest kluczem do doskonałych zbiorów
Roślina ogórkowa stale zwiększa swoją zieloną masę, tworzy kwiaty, zawiązki i owoce. Dlatego potrzebuje dobrego odżywienia. Idealną opcją żywienia jest naprzemienność nawozów azotowych i fosforowo-potasowych. Te pierwsze zapewniają wzrost masy zielonej, a te drugie wzmacniają powstawanie plonu. Częstotliwość takich nawożeń wynosi 1 raz na 10-14 dni.
Zbieraj owoce na czas i zwiększaj plony
Jedną z ważnych zasad uprawy ogórków są terminowe zbiory. Nie pozwól, aby na roślinie przejrzały dojrzałe już owoce. W przeciwnym razie przestaną pojawiać się nowe. Jeśli dojrzałe ogórki zostaną zebrane na czas, przyczyni się to do zawiązania nowych owoców i prawidłowego rozprowadzenia soku w całej roślinie.