W lipcu, kiedy liście urosły, a łodyga wzmocniła się, kapusta zaczyna wiązać głowy. Aby warzywo rosło duże, roślinę należy nakarmić. Trzeba to zrobić w drugim miesiącu lata.
Popiół drzewny, bogaty w potas, magnez i fosfor, doskonale nadaje się jako nawóz. Dzięki temu gleba stanie się mniej kwaśna, co jest sprzyjające dla kapusty.
Istnieją dwa sposoby nawożenia warzyw popiołem. Pierwszym z nich jest posypanie grządek suchym popiołem i delikatne rozluźnienie gleby i przemieszanie popiołu z górna warstwą, a następnie podlanie. Drugim, w którym litr popiołu rozpuszcza się w 10 litrach wody, a następnie podlewa rośliny.
Równie skuteczny będzie w tym okresie roztwór z odchodów z kurczaka. Jeden litr obornika trzeba zalać dziewięcioma litrami wody, pozostawić na dwa dni. Następnie rozcieńczyć każdy litr powstałej cieczy w kolejnych dziewięciu litrach wody i dodać do tego 20 gramów monofosforanu potasu. Powstałym roztworem podlać rośliny.
Dodatkowo w celu ochrony kapusty przed szkodnikami i chorobami warto zastosować roztwór jodu. 20 ml należy dodać do 10 litrów wody. Następnie podlać rośliny w ilości jednego litra – pod każdy krzak.
Dzięki takiemu nawożeniu zbiory będą obfite, a trwałość główek zwiększona.