w

Kiedy siać ogórki – optymalny termin według najnowszych zaleceń

Kiedy siać ogórki? To pytanie, które zadaje sobie wielu miłośników ogrodnictwa. Odpowiedź na to zagadnienie może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu uprawy tych warzyw. Dlatego warto znać optymalny termin wysiewu według najnowszych zaleceń. W tym artykule podpowiemy jak skutecznie rozpocząć sezon ogórkowy. Przygotujcie swoje siewniki i do dzieła!

Uprawa ogórków gruntowych 

Wiosna może być bardzo zimna, z niskimi temperaturami i przymrozkami w nocy. Ogórki gruntowe nie lubią zimna. Zatem nie spieszymy się, aby nie wysiać ich zbyt wcześnie.

Ogórki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Sadzonki ogórków niszczy nawet najmniejszy przymrozek!

Od czego zależy czas wysiewu ogórków gruntowych

Czas wysiewu zależy od tego, czy przygotowujemy rozsadę, czy wysiewamy bezpośrednio do gruntu

Od tego, kiedy można będzie przenieść sadzonki do gruntu, zależy czas wysiewu ogórków na rozsadę.

Od temperatury powietrza zależy czas wysiewu nasion bezpośrednio do gruntu oraz sadzenia młodych sadzonek. Za odpowiednią uważa się temperaturę powyżej 18°C w ciągu dnia i nie mniejszą niż 10°C w nocy. Gleba powinna ogrzać się przynajmniej do 10-12°C.

Siejąc ogórki bezpośrednio do gruntu, należy umieszczać w dołku zawsze trzy ziarna. Odległość między dołkami powinna wynosić ok. 30 cm.

Warunki uprawy ogórków

Doświadczeni ogrodnicy na podstawie wieloletnich obserwacji i doświadczeń uważają, że lepiej plonują ogórki wysiane według kalendarza biodynamicznego. Wyznacza on w każdym sezonie dni, w których warto sadzić ogórki, aby uzyskać dobre zbiory.

Stosując się do nich, w tym roku zbierzesz wiele ogórków.

Aby uzyskać dobre zbiory, najlepiej sadzić ogórki o świcie lub przed zmierzchem.

Ogórki gruntowe potrzebują w ogrodzie ciepłego, słonecznego, wilgotnego i osłoniętego od wiatru miejsca. Gleba do ogórków powinna być próchniczna i przepuszczalna. Powinna się wiosną dobrze nagrzać. Odpowiedni odczyn pH gleby dla ogórka wynosi 6,0-7,2.

Jeśli siejesz ogórki na wschodzącym księżycu, wskazane będzie używać nawozów mineralnych, a jeśli wysadzasz późno, najlepsze plony zapewnią ci nawozy organiczne. Aby zapewnić sobie dłuższy zbiór ogórków, siew ogórków można powtarzać w odstępach 1-2 tygodni. To także proste rozwiązanie na wypadek, gdyby ogórki zmarzły z powodu wiosennych przymrozków. Przeżyją ogórki najpóźniej posiane.

Kiedy siać ogórki na rozsadę

Termin terminem, ale zawsze najważniejsza jest temperatura! Musi być w miarę stabilna i utrzymywać się w dzień powyżej 17-18 stopni i nie spadać poniżej 10 stopni w nocy.

W przypadku przygotowania rozsady ogórków, sadzonki przenosi się na miejsce docelowe w ogrodzie kiedy mają 3-4 tygodnie. Do tego czasu na roślinach powinny uformować się 2-3 pary prawdziwych liści. Zatem, żeby ustalić termin wysiewu rozsady, odliczamy 3-4 tygodnie wstecz od planowanego terminu sadzenia.

W szklarni można zazwyczaj sadzić rozsadę w drugiej połowie kwietnia. Dlatego wysiew nasion do sadzonek szklarniowych należy przeprowadzać od 20 do 30 marca.

Do gruntu pod osłonę foliową lub pod włókninę sadzonki sadzimy na ogół po 10 maja. Dlatego nasiona ogórków należy wysiewać od 10 kwietnia do 20 kwietnia.

Bezpośrednio do gruntu bez dodatkowej osłony, ogórki sadzimy po 10 czerwca. Z tego wynika, że nasiona na sadzonki należy wysiewać od około 10 maja do 15 maja.

Kiedy siać ogórki do gruntu

W foliaku wysiewamy ogórki po 15 kwietnia. 

Bezpośrednio do gruntu wysiewamy ogórki po 15 maja. 

Dni w 2024 roku, kiedy najlepiej siać i sadzić ogórki:

Korzystne dni na wysiew nasion ogórka na sadzonki według kalendarza księżycowego są następujące: 

Kwiecień: 7-9, 20-22, 24-29

Maj: 7-9, 20-22, 24-29

Korzystne dni na wysadzanie sadzonek i siew nasion:

W szklarni: 

Kwiecień: 21-22, 24-27

Maj: 1-2, 9-11

W gruncie: 

Maj: 15-17, 22-27

Czerwiec: 1-3, 5-7, 13-16, 19-26

Lipiec: 6-8, 11 -13, 18-23

Przeczytaj również:

Ogórki „karmię” sodą i od 2 lat zbieram 11-13 kg owoców z każdego krzaka

Dlaczego ogórki są gorzkie i jak je uprawiać by były smaczne i chrupiące

Idealny sposób na podwiązki ogórków. Bardzo szybki i praktyczny

Miniatura wpisu: freepik.com