w

Jak raz na zawsze usunąć chrzan z ogrodu

Zatem masz problem z nieproszonym gościem w ogrodzie, który za nic nie chce opuścić Twojej działki? Mówimy oczywiście o chrzanie. Mimo że jest ceniony w kuchni, w ogrodzie może być prawdziwą zmorą. Zanim jednak przystąpimy do akcji wygnania, poznajmy naszego wroga bliżej!

Chrzan – krótka charakterystyka

Chrzan to wieloletnia roślina z rodziny krzyżowych. Znany jest z ostrego smaku i intensywnego zapachu. O ile jego korzenie są prawdziwym rarytasem na wielkanocnym stole, o tyle w ogrodzie potrafi być inwazyjnym gościem. Jego silne korzenie rosną głęboko w ziemi i mogą tworzyć sieć trudną do usunięcia. Chrzan ma tendencję do dominacji i szybkiego rozprzestrzeniania się.

Jak się pozbyć chrzanu z ogrodu?

Kilka sprawdzonych metod:

Rozwiązanie ekologiczne – Do pracy będziesz potrzebować łopaty i wideł. Przede wszystkim musisz usunąć wszystkie liście.

Następnie należy przekopać widłami całą przestrzeń wokół chrzanu w promieniu 1,5 m. Promień można zmniejszyć, jeśli roślina nie jest zbyt duża. Ziemię należy dokładnie poluzować.

Następnie za pomocą łopaty należy ostrożnie podnieść kłącze. Należy to robić ostrożnie, aby nie zerwać korzeni, w przeciwnym razie pozostaną w ziemi i zbudują nową roślinę.

Najlepiej jest usunąć kłącza za pierwszym razem, a następnie przesiać ziemię i zebrać drobne cząstki.

Zastosowanie agrotkaniny – Położenie jej na ziemi, gdzie rósł chrzan, zapobiegnie odbudowie nowej rośliny na wypadek gdybyśmy niezbyt dokładnie usunęli korzenie. Odbijający chrzan zginie z braku dostępu do światła i powietrza.

Preparaty chwastobójcze – jeśli naturalne metody zawodzą, możesz sięgnąć po chemiczne środki. Wybieraj te specjalnie przeznaczone do zwalczania wieloletnich chwastów. Pamiętaj, by stosować je zgodnie z instrukcją i dbać o bezpieczeństwo!

Zakwaszenie gleby – chrzan nie przepada za kwaśnym środowiskiem. Możesz więc rozważyć zakwaszenie gleby przy pomocy siarczanu amonu lub kwasu siarkowego.

Kilka rad na koniec:

Wykorzystaj korzeń! Może i jest intruzem w Twoim ogrodzie, ale zarówno liście jak korzenie są przydatne, zdrowe i smaczne. Zrób własny, domowy chrzan do potraw!

Dbaj o regularne kontrole swojego ogrodu. Im wcześniej wykryjesz problem z chrzanem, tym łatwiej będzie Ci go zwalczyć.

Jeśli walczysz z chrzanem, pamiętaj, że nie jesteś sam. Wielu ogrodników boryka się z tym problemem, więc wymieniaj się doświadczeniami i radami!