Storczyki, orchidee są jednymi z najpopularniejszych roślin domowych na świecie, a ich popularność wynika z wielu powodów:
Piękno: Storczyki są popularne ponieważ kwitną pięknymi, wyjątkowymi i egzotycznymi kwiatami. Mają różne kolory, kształty i wzory, co sprawia, że są wyjątkowo atrakcyjne i estetyczne. Mają tysiące gatunków i jeszcze więcej hybryd. Dają ogromne możliwości wyboru dla kolekcjonerów i amatorów.
Długie kwitnienie: W odpowiednich warunkach mogą kwitnąć przez wiele miesięcy. Każdy hodowca wie, że kwitnienie, a szczególnie długie kwitnienie, jest rzadkością w warunkach domowych.
Zdolność adaptacji: Wiele orchidei naturalnie rośnie w lasach tropikalnych, gdzie dostają rozproszone światło słoneczne i idealnie wilgotne środowisko. Te warunki można stosunkowo łatwo odtworzyć w domu, co sprawia, że storczyki są chętnie hodowane jako rośliny domowe.
Co robić gdy orchidea traci witalność
Doświadczeni kwiaciarnie wiedzą, że orchidea odżyje i zakwitnie wspaniale, jeśli wesprze się ją cytryną. Kwas cytrynowy może być w pełni metabolizowany przez orchideę.
Procedurę można wykonywać raz na dwa tygodnie. Weź litr ostudzonej wody o temperaturze pokojowej i dodaj jedną łyżeczkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Wszystko dobrze wymieszaj. Jeśli zdecydujesz się użyć kwasku cytrynowego zamiast cytryny, potrzebny będzie tylko jeden gram tej substancji.
Powstały produkt użyj do opryskiwania storczyków.
Można karmić roślinę metodą zanurzeniową przez 30 minut. Po zabiegu nawet najbardziej zaniedbana roślina wyrośnie i zacznie aktywnie kwitnąć. Dodatkowo wypuści nowe korzenie i będzie rosła.
Możesz zamiast tego użyć cytryny do czyszczenia liści. Wymieszaj sok z cytryny z osiadłą wodą w tych samych proporcjach jak wyżej. Zanurz wacik w płynie, wyciśnij go, a następnie przetrzyj liście orchidei.
Dlaczego cytryna pomaga storczykom
Woda z kranu może mieć poziom pH, który nie jest właściwy dla storczyków. Kwas cytrynowy może być używany do obniżenia pH wody na bardziej odpowiednie dla rośliny.
Jeśli woda jest twarda, może powodować białe osady na liściach i korzeniach storczyka. Roztwór kwasu cytrynowego może tu pomóc.
Kwas cytrynowy ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, więc może wspierać zwalczanie niektórych chorób.
Jednak ważne jest, aby nie przesadzić z zastosowaniem kwasu cytrynowego, ponieważ może to zaszkodzić roślinie. Jeśli zdecydujesz na użycie do twojego storczyka, zawsze zaczynaj od sprawdzenia czy coś innego w bardziej oczywisty sposób mu nie doskwiera. Rozważ prawidłowość podlewania, to czy twoja roślina ma właściwe, dobrej jakości podłoże i odpowiednią ilość rozproszonego światła słonecznego.
Kwas cytrynowy nie jest typowym sposobem troski o roślinę. Warto go stosować jedynie w sytuacjach awaryjnych.