w

Jak karmić śliwkę na wiosnę, aby zbiory były naprawdę obfite

Wiosną śliwy potrzebują dużej ilości składników odżywczych do wzrostu zielonej masy i kwitnienia.

Dlatego bardzo ważne są zabiegi przygotowujące drzewa do rozwoju i wydania owoców.

Zatem jakie nawozy zastosować, aby zapewnić sobie obfite zbiory?

Do czego służą różne nawozy?

W okresie aktywnego wzrostu zielonych liści, pędów i korzeni drzewo, szczególnie młode, potrzebuje wsparcia w postaci nawozów. Szczególnie istotnym wtedy pierwiastkiem jest azot. Możemy go dostarczyć w postaci humusu, kompostu, odchodów kurzych lub innych nawozów organicznych gotowych lub przygotowanych samodzielnie jak np. gnojówki z ziół i roślin łąkowych.

W okresie kwitnienia i formowania się owoców, drzewku potrzebne są pierwiastki śladowe. Ważny jest szczególnie potas, który wpływa na ilość i jakość owoców. Potrzebną podaż trudno uzyskać inaczej niż poprzez nawozy mineralne lub gotowe nawozy organiczne. Zostały przygotowane specjalnie tak, by zapewniały zwiększoną ilość potasu, fosforu i innych pierwiastków potrzebnych kwitnącemu i owocującemu drzewu. Zawierają za to mało azotu, który podawany w tym okresie w dużych ilościach spowodowałby dalszy intensywny wzrost pędów, liści i korzeni, kosztem tworzenia i rozwoju owoców.

Z kolei nie stosowanie nawozów w ogóle powoduje, że drzewo odczuwając niedobory składników, zrzuca część zawiązków owocowych.

Jesienią, po owocowaniu, śliwa również potrzebuje nawozów, podobnie jak wiosną. W tym okresie zachodzą dwa ważne procesy – system korzeniowy intensywnie przyrasta, a także formują się przyszłe pąki, które zaowocują w przyszłym sezonie. Nawozy mają też przygotować roślinę do stanu uśpienia i pomóc jej lepiej przetrwać niesprzyjające warunki.

Kiedy nawozić śliwy?

  • Pierwsze nawożenie podczas pękania pąków,
  • Drugie przed kwitnieniem,
  • Trzecie po kwitnieniu,
  • Czwarte karmienie przeprowadza się w lipcu dla dobrego wzrostu owoców,
  • Piąte karmienie odbywa się jesienią podczas zrzucania liści.

Jakie nawozy stosować wiosną?

Wiosną nawozimy humusem lub kompostem. Składniki z nich będą stopniowo uwalniały się do gleby. Dodatkowo stosujemy na każde drzewo 10-litrowe wiadro gnojówki z roślin lub naparu z obornika.

Rozpuszczamy 1 kg odchodów kurzych w 10 litrach wody i odstawiamy na 2-3 dni w ciemnym miejscu pod przykryciem. Napar codziennie otwieramy i mieszamy. Po 3 dniach napar jest gotowy, ale do podlewania trzeba go jeszcze rozcieńczyć w proporcji 1:4, (1 część naparu na 4 części wody).

Zamiast tych nawozów można zastosować na przykład mocznik w ilości 10 g na 10 litrów wody. Można też zastosować popiół drzewny. Stosuje się go w postaci roztworu popiołu lub suchego popiołu rozsypanego na glebę wokół pnia w granicach korony drzewa.

Terminowe i prawidłowe karmienie śliwek to klucz do dobrych zbiorów owoców.