Grudnik – jak sprawić by Schlumbergera miała kwiaty

Chciałbyś wiedzieć, jak sprawić, aby twój grudnik zachwycił cię pięknymi kwiatami? Oto tajemnica! Schlumbergera, grudnik, to roślina o niezwykłym uroku. Jej delikatne pędy i kolorowe płatki potrafią rozjaśnić każde wnętrze. Jednakże, kwitnienie tej egzotycznej rośliny bywa kapryśne i wymaga od nas pewnych zabiegów. W tym artykule dowiesz się jak zadbać o swój grudnik tak, aby rozkwitał obficie i doskonale prezentował się przez długie miesiące. 

Szlumbergery – czym się różnią świąteczne kaktusy

Szlumbergera, zygokaktus, grudnik, raczek, epifillum zimowe, kaktus Bożego Narodzenia, kaktus Święta Dziękczynienia – aż tyle nazw ma popularna roślina z naszych parapetów.

W gruncie rzeczy grudnik (Schlumbergera bridgesii) to nie to samo co kaktus Święta Dziękczynienia (Schlumbergera truncata). Nieco się różnią wyglądem, ale i czasem kwitnienia w roku. Ich pędy mają nieco inny kształt, a kwiaty kolory. Opieka nad nimi jest jednak bardzo podobna. Na fotografii tytułowej jest kaktus Święta Dziękczynienia.

Jak wygląda grudnik, a jak kaktus dziękczynienia i jak je odróżnić przeczytasz tu: Szlumbergera ucięta, grudnik 

Grudnik, kaktus, szlumbergera

Szlumbergera to jedna z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych roślin uprawianych w domu. I trudno się dziwić, ponieważ nie jest wymagająca w uprawie. Potrafi za to grudnik być niezwykłą ozdobą, zwłaszcza zimą, w okresie kwitnienia

Wystarczy zapewnić kaktusowi bożego narodzenia w doniczce terminowe podlewanie. Okresowo wesprzeć roślinę nawozem w odpowiednim czasie, żeby nie zabrakło mu składników odżywczych. A odwdzięczy się pięknymi i intensywnie wybarwionymi kwiatami każdego roku.

Grudnik, należy do grupy roślin tropikalnych. Z racji tego, że pochodzą z półkuli południowej, kwitną u nas zimą. Wypuszczają pąki w chłodnych porach roku. Gdy większość roślin pochodzących z naszej strefy klimatycznej wchodzi w fazę spoczynku. Ten czas z reguły przypada na listopad i grudzień. 

To święta przypadające na te miesiące rozróżniają dwie najpopularniejsze odmiany szlumbergery. Roślina, która zakwita pod koniec listopada, kiedy wypada Święto Dziękczynienia, zwana jest kaktusem dziękczynienia. A ta, której pędy wypuszczają pąki w drugiej połowie grudnia, zwana jest grudnikiem, czy kaktusem bożonarodzeniowym.

Roślina wcale nie jest wymagająca w kwestii uprawy i nawożenia. Dlatego hodowcy używają różnych środków zarówno gotowych ze sklepów, jak i sprawdzonych naturalnych.

Jak sprawić, by roślina wypuściła kwiaty

Grudnik w doniczce potrzebuje sygnału, aby wypuścić kwiaty w postaci okresu suchego, krótszego dnia i ochłodzenia. Najprostszym sposobem na to jest wystawienie jesienią grudnika na balkon i trzymania go w chłodzie do czasu pierwszych przymrozków. Można też znaleźć dla niego inne chłodne miejsce w domu.

Takie chłodne miejsce w okresie jesiennym będzie dla niego sygnałem, że czas się rozmnażać, a do tego służy kwitnienie. 

Więcej na temat tego jak skłonić grudnik do kwitnienia przeczytasz – TU

Niestety nawet te rośliny, które otrzymały odpowiednie chłodne miejsce w domu, co roku rosną, ale bywa, że nie wypuszczają pąków.

Taki grudnik potrzebuje dodatkowej stymulacji, aby jego pędy obsypały pąki kwiatów.

Jak nawozić grudnik, aby uzyskać bujne i długie kwitnienie

Najpopularniejszym sposobem nawożenia grudnika w tym czasie jest węgiel aktywny. To idealna opcja dla rośliny w doniczce, która wygląda dobrze i zdrowo. A jedynym problemem jest to, że nie kwitnie zimą.

Możesz zmotywować grudnik, aby wypuścił pąki kwiatowe, stosując następującą recepturę:

Rozgnieć jedną lub dwie tabletki węgla aktywnego (w zależności od wieku rośliny i wielkości doniczki).

Rozprowadź powstały proszek równomiernie na powierzchni gleby. Weź wykałaczkę i lekko rozluźnij glebę, aby jak najwięcej tego środka dostało się do korzeni.

Następnie rozgnieć jedną tabletkę aspiryny i zalej ją wodą (1 litr).

Pozwól, aby całkowicie się rozpuściła. Nawadniaj grudnika uzyskanym roztworem aż do zużycia. Można także część dostarczyć dolistnie, spryskując roślinę.

Roztwór można przechowywać w lodówce przez kilka dni. 

grudnik, zookaktus, bożonarodzeniowy kaktus schlumbergera bridgesii

Ważna uwaga. Grudnik w doniczce, który ma kwiaty nie lubi zmiany miejsca. Ustaw go w domu tak, żeby nie trzeba go było ruszać. Kwiaty rośliny opadną, gdy grudnik będzie przestawiany, czy choćby obracany.

Najprostszy sposób na szybkie i łatwe czyszczenie komina bez wychodzenia na dach

Prosty przepis na aromatyczną domową kiełbasę z czosnkiem