Grudnik jak o niego dbać i co zrobić żeby zakwitł?

Te kaktusy baożonarodzeniowe, zwane też grudnikami z rodzaju Schlumbergera pochodzą z gór południowo-wschodniej Brazylii i naturalnie rosną wśród gałęzi drzew lub w pęknięciach w skałach na dużych wysokościach.

Te zacienione, nieco wilgotne warunki ich naturalnych warunków są dalekie od pustyń, o których często myślimy w kontekście uprawie kaktusów! Jest to ważne, ponieważ inaczej trzeba się opiekować świątecznym kaktusem niż innymi rodzajami kaktusów.

A zatem świąteczne kaktusy czują się najlepiej się w półcieniu i wilgotnych warunkach. Uprawa świątecznego kaktusa w oknie wychodzącym na północ jest idealna, jeśli nie masz północnego okna musi stać nieco dalej od okna, ale gdziekolwiek go postawisz, nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli zobaczysz, że części zielone zmieniają kolor na czerwony, jest to jasny dowód na to, że ​​dostają za dużo światła.

W lecie możesz przenieść grudnika na zewnątrz — kochaj wilgotność! Tylko pamiętaj, aby trzymać go w osłoniętym, zacienionym miejscu (możesz nawet powiesić go między gałęziami drzew i uzyskać niespodziany efekt.

Najlepszy czas na przesadzanie to późna wiosna, kiedy rośliny odzyskają siły po kwitnieniu i ponownie zaczną rosnąć.

Jak podlewać świątecznego kaktusa

Pamiętaj, że kaktusy bożonarodzeniowe lubią bardziej wilgotną glebę niż większość innych sukulentów. Ogólnie rzecz biorąc, podlewaj bożonarodzeniowego kaktusa, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Aby zwiększyć wilgotność wokół rośliny, napełnij spodek doniczki kamykami i dodaj wodę tuż pod wierzchołkami kamyków (doniczka nie powinna znajdować się bezpośrednio w wodzie). Powietrze stanie się bardziej wilgotne, gdy woda będzie parowała.

Jak nawozić świątecznego kaktusa

Aby zapewnić mu wspaniałe kwiaty na święta, świąteczne kaktusy muszą być regularnie dokarmiane od momentu przekwitnięcia aż do późnej jesieni — w ten sposób gromadzą wystarczającą ilość energii, aby wyprodukować następną turę kwiatów. Sa to tego specjalne odżywki dostępne w sklepach, ale można tez stosować odżywki naturalne domowe.

Jak sprawić, by świąteczny kaktus zakwitł?

Aby bożonarodzeniowy kaktus zakwitł, trzeba dać mu 6 tygodni „krótkich dni” (czyli od 13 do 16 godzin całkowitej ciemności) i niskich temperatur.

Oto prosty sposób na zrobienie tego: Jesienią przenieś swoją roślinę w pobliże okna (ale z dala od bezpośredniego światła) w chłodnym pomieszczeniu (od 13 do 16 stopni C). Zamknij drzwi i wyłącz światła, przestań karmić i ogranicz podlewanie. Po 6 tygodniach podnieś temperaturę w pomieszczeniu do 18,5 stopnia C i pozwól roślinie dostać nieco więcej światła. Gdy tylko zobaczysz, jak pąki kwiatowe zaczynają formować się na końcach łodyg, przenieś świąteczny kaktus tam, gdzie powinien się znajdować: w centrum świątecznej dekoracji domu!

Jak przyciąć świątecznego kaktusa

Świąteczne kaktusy mogą żyć przez dziesięciolecia. Aby twoja roślina była mocna i ładnie się rozrastała przytnij ją, gdy przestanie kwitnąć. Nie martw się — to naprawdę prosty proces. Po prostu usuń 2 lub 3 sekcje z każdej gałęzi na około połowie całej rośliny. Pozostałe pędy możesz przyciąć w przyszłym roku. Jeśli gałęzie zaczną łamać się, ponieważ roślina jest tak duża, przytnij ją trochę bardziej.

Jak wyhodować więcej świątecznych kaktusów

Zamiast wrzucać te przycięte części zanurz każdą sadzonkę w ukorzeniaczu. Możesz ukorzenić kilka sadzonek w jednym pojemniku – po prostu upewnij się, że ma drenaż. Pozostaw sadzonki na kilka tygodni, utrzymując lekko wilgotną mieszankę doniczkową, a następnie sprawdź, czy mają korzenie. Kiedy już się pojawią, możesz je trochę więcej podlać. Gdy jeszcze podrosną, przenieś swoje nowe bożonarodzeniowe kaktusy do ich własnych doniczek.

Jak radzić sobie z problemami z bożonarodzeniowymi kaktusami

Rośliny te są dość łatwe w uprawie, ale mają pewne wspólne problemy, o których warto wiedzieć.

Kwiaty opadają przed otwarciem. Winowajcą jest tu zwykle nagła zmiana światła, przeciągi zimnego lub gorącego powietrza lub duże wahania poziomu wilgoci. Przenieś roślinę, jeśli jest przeciąg, wyrównaj podlewanie, a jeśli niedawno przeniosłeś ją do większej (lub mniejszej) ilości światła, spróbuj zostawić ją w spokoju na chwilę, aby odzyskała siły.

„Liście” robiĄ się czerwone. Oznacza to, że roślina dostaje za dużo światła, więc przenieś ją w inne miejsce dalej od okna.

Części rośliny stały się czarne i śluzowate. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie Twój świąteczny kaktus ma chorobę grzybiczą lub bakteryjną. Niestety, zwykle najlepszym sposobem działania jest wyrzucenie rośliny i rozpoczęcie od nowa.

Podstawa rośliny wygląda na drzewiastą lub korkowatą. Jest to normalne i oznacza po prostu, że masz roślinę wystarczająco długo, aby zaczęła się starzeć – i to jest cudowna rzecz. Gratulacje!

Źródło: miraclegro.com, Miniatura wpisu: freepik.com/Tropical Plant Party/youtube

Zrobiłam domowy plaster na kaszel. Po jednej nocy dziecko przestało kaszleć!

Beza w kuchence mikrofalowej? Udaje się nawet tym, którym nie wychodzi w piekarniku!