Grudnik jak o niego dbać i co zrobić żeby zakwitł?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co zrobić żeby grudnik zakwitł? Jeżeli tak, to jesteście we właściwym miejscu! Oto fascynujący świat grudnika — rośliny pełnej tajemnic i uroku. Dowiedzmy się wszystkiego, co potrzebne, aby grudnik zachwycił pięknymi kwiatami!

Będziemy zgłębiać sekrety jego kwitnienia. Dowiemy się również o odpowiedniej pielęgnacji. Czekają nas porady eksperckie oraz praktyczne wskazówki dotyczące podlewania, nawożenia, temperatury otoczenia, a także przycinania grudnika.

Warunki uprawy grudnika

Kaktusy świąteczne z grupy Schlumbergera pochodzą z gór południowo-wschodniej Brazylii. Naturalnie rosną wśród gałęzi drzew lub w pęknięciach w skałach na dużych wysokościach. 

Te zacienione, nieco wilgotne warunki są dalekie od pustynnych, o których często myślimy w kontekście uprawy kaktusów! Jest to ważne, ponieważ inaczej trzeba się opiekować świątecznymi niż innymi rodzajami kaktusów.

Świąteczne kaktusy różnią się od siebie czasem kwitnienia. W listopadzie — dziękczynienia, w grudniu bożonarodzeniowy kaktus inaczej grudnik. Wiosną kwitnie kaktus wielkanocny. Brak w ich otoczeniu podobnych warunków jest głównym powodem tego, że grudnik nie kwitnie.

A zatem grudnik czuje się najlepiej w półcieniu i wilgotnych warunkach. Uprawa grudnika w oknie wychodzącym na północ jest idealna. Jeśli nie masz okna wychodzącego na północ, ustaw grudnik nieco dalej od okna. Gdziekolwiek go postawisz, nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jeśli zobaczysz, że części zielone grudnika zmieniają kolor na czerwony, jest to jasny dowód na to, że ​​dostaje za dużo światła.

grudnik zaczyna kwitnąć

W lecie możesz przenieść grudnika na zewnątrz. Tylko pamiętaj, aby trzymać go w osłoniętym, zacienionym miejscu. Możesz zawiesić grudnik między gałęziami drzew i uzyskać niespodziany efekt wizualny.

Najlepszy czas na przesadzanie grudnika to późna wiosna, kiedy rośliny odzyskają siły po kwitnieniu i ponownie zacznyna rosnąć w zieloną masę.

Jak podlewać świątecznego kaktusa

Pamiętaj, że szlumbergery lubią bardziej wilgotną glebę niż większość innych sukulentów. Podlewaj jednak grudnik dopiero, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha.

Aby zwiększyć wilgotność wokół rośliny, napełnij spodek doniczki kamykami. Dodaj wodę do wysokości tuż pod wierzchołkami kamyków. Doniczka nie powinna znajdować się bezpośrednio w wodzie. Powietrze stanie się bardziej wilgotne, gdy woda będzie parowała.

Zminimalizujemy też ryzyko pobrania przez korzenie zbyt dużej ilości wody i gnicie korzeni.

schumbergera kwitnie

Jak nawozić szlumbergerę

Aby zapewnić grudnikowi wspaniałe kwiaty na święta, musimy go regularnie nawozić. Musimy to robić w okresie od momentu zrzucenia kwiatów aż do późnej jesieni. W ten sposób roślina zgromadzi wystarczającą ilość energii, aby wyprodukować następną turę kwiatów zimą.

Służą do tego specjalne odżywki dostępne w sklepach, ale można też stosować odżywki naturalne domowe.

grudnik zaczyna kwitnąć

Dlaczego grudnik nie kwitnie

Powodów, z jakich grudnik nie kwitnie podczas uprawy w domu, może być kilka. Grudnik może być za młody. Trzeba wiedzieć, że kwitnienie służy roślinie do rozmnażania. Jeśli nie jest dojrzała, nie będzie kwitnąć. 

Po drugie kwiaty wypuści tylko taka roślina, która ma wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Czyli jest odpowiednio nawodniona wodą i nawożona właściwymi nawozami. 

I po trzecie grudnik musi otrzymać jasny sygnał, że nadeszła pora na wypuszczenie pąków i kwiatów. Takim sygnałem jest ochłodzenie do temperatury około 14 stopni w domu. A także spełnione inne warunki: dostęp do jasnego, ale rozproszonego i niezbyt mocnego światła, dłuższych godzin nocnych i pora sucha.

Takie warunki w okresie przed wypuszczeniem kwiatów, odtwarzają w domu te, panujące w miejscach, gdzie grudnik i inne schlumbergery rosną w naturze.

Co zrobić żeby grudnik zakwitł

Aby schlumbergera zakwitła, trzeba dać jej 6 tygodni „krótkich dni” (czyli od 13 do 16 godzin całkowitej ciemności) i niskich temperatur. 

Co zrobić żeby grudnik zakwitł

Oto prosty sposób na stworzenie roślinie takich warunków. Jesienią każdego roku przenieś grudnik w pobliże okna (ale z dala od bezpośredniego światła). Do chłodnego pomieszczenia (od 13 do 16 stopni C). Zamknij drzwi i wyłącz sztuczne światła. Przestań nawozić grudnik i ogranicz dostarczanie wody.

Po 6 tygodniach podnieś temperaturę w pomieszczeniu do 18,5 stopnia C i pozwól roślinie otrzymać nieco więcej światła dziennego.

Gdy tylko zobaczysz, jak pąki kwiatowe zaczynają formować się na końcach pędów, przenieś grudnik na miejsce docelowe i już go stąd nie ruszaj!

Teraz spokojnie czekaj aż uformuje pąki i rozwinie kwiaty.

grudnik kwitnienie

Jak przyciąć kaktus bożonarodzeniowy

Schlumbergery łatwo rozmnażać. Aby twoja roślina była mocna i ładnie się rozrastała, przytnij ją w okresie, gdy przestanie kwitnąć. Chyba, że nie kwitła wcale, wówczas możesz to zrobić jeszcze zimą.

Nie martw się — to naprawdę prosty proces. Po prostu odetnij 2 lub 3 sekcje liści z każdego pędu na około połowie wszystkich pędów rośliny.

Pozostałe pędy możesz przyciąć w przyszłym roku. Jeśli roślina jest naprawdę duża, przytnij liście mocniej. Mogłaby się połamać w czasie kolejnego kwitnienia.

Jak rozmnażać grudnika

Zamiast wrzucać te przycięte części, zanurz każdą sadzonkę w ukorzeniaczu. Możesz ukorzenić kilka sadzonek w jednym pojemniku – po prostu upewnij się, że doniczka ma drenaż.

rozmnażanie grudnika schlumbergery

Pozostaw sadzonki grudnika na kilka tygodni, utrzymując lekko wilgotną ziemię. Następnie sprawdź, czy młode sadzonki mają korzenie.

rozmnażanie grudnika

Kiedy te już się pojawią, możesz je trochę więcej podlewać. Gdy jeszcze podrosną, przenieś swoje nowe grudniki do ich własnych doniczek i ustaw na docelowym miejscu w domu.

młoda sadzonka  grudnika schlumbergery

Takie młode grudniki potrzebują kilku lat, aby zimą wypuścić pąki. 

Jak radzić sobie z problemami z grudnikiem

Rośliny te są dość łatwe w uprawie, ale mają pewne wspólne problemy, o których warto wiedzieć.

Pąki kwiatów opadają przed otwarciem. Winowajcą jest tu zwykle nagła zmiana światła. Roślina stresem reaguje też na przeciągi zarówno zimnego jak i gorącego powietrza. Nie służą też grudnikowi wahania wilgotności ziemi w doniczce i powietrza wokół niego.  

Przenieś roślinę, jeśli stoi w przeciągu, którego nie da się w tym miejscu uniknąć. Ureguluj podlewanie. Nie przesuszaj i nie przelewaj grudnika w tym okresie. Nigdy mu to nie służy, ale w czasie kwitnienia szczególnie. 

Jeśli roślina zmieniła w tym okresie miejsce na znacznie bardziej lub mniej oświetlone, zostaw ją w spokoju. Nie przenoś jej, przyzwyczai się. A kiedy grudnik odzyska siły dostanie też szansę na ponowne wypuszczenie pąków.

kwiat grudnika

„Liście” robią się czerwone. Oznacza to, że roślina dostaje za dużo światła. Jeśli dawka oświetlenia objawia się czerwieniejącymi liśćmi grudnika przenieś go w inne miejsce dalej od okna.

Części rośliny stały się czarne i śluzowate. Jeśli grudnik wykaże takie objawy, prawdopodobnie cierpi na chorobę grzybową lub bakteryjną. Niestety, zwykle najlepszym sposobem działania jest wyrzucenie rośliny i rozpoczęcie hodowli od nowa.

Podstawa grudnika wygląda na drzewiastą lub korkowatą. Jest to normalne i oznacza po prostu, że masz roślinę wystarczająco długo, aby zaczęła się starzeć – i to jest cudowna rzecz. Gratulacje!

grudnik, zookaktus, bożonarodzeniowy kaktus schlumbergera bridgesii

Źródło: miraclegro.com, Miniatura wpisu: Tropical Plant Party/youtube

Zrobiłam domowy plaster na kaszel. Po jednej nocy dziecko przestało kaszleć!

Beza w kuchence mikrofalowej? Udaje się nawet tym, którym nie wychodzi w piekarniku!