kaktus Święta Dziękczynienia, szlumbergera ucięta (Schlumbergera truncata)
w

Szlumbergera ucięta, grudnik – Co zrobić żeby kwitła i jak dbać w czasie kwitnienia

Szlumbergera ucięta i grudnik to kaktusy o niezwykłej urodzie i delikatnych kwiatostanach. Kwitnienie jest momentem pełnym tajemniczości i zjawiskiem niezwykle emocjonującym dla każdego hodowcy. Trzeba jednak wiedzieć, co zrobić, aby zakwitły i jak o nie dbać podczas kwitnienia. Tylko wtedy szlumbergera zakwitnie i będzie nas cieszyć obfitym kwitnieniem przed długi czas.

Szlumbergera — odmiany rośliny

Szlumbergera ma wielu miłośników, ale nie każdy wie, że zależnie od czasu kwitnienia są one różnych odmian.

I tak kaktusem Święta Dziękczynienia jest szlumbergera ucięta (Schlumbergera truncata), kaktusem bożonarodzeniowym – grudnik (Schlumbergera bridgesii), a kaktusem wielkanocnym (Rhipsalidopsis gaertneri).

Rhipsalidopsis gaertneri, schlumbergera gaertneri, kaktus wielkanocny, szlumbergera wielkanocna

Szlumbergera ucięta – kaktus dziękczynienia

Jeśli twój świąteczny kaktus kwitnie pod koniec listopada, jest to kaktus Święta Dziękczynienia! Mimo że są bardzo do siebie podobne łatwo je odróżnić. Szlumbergera cięta ma twardsze pędy ze spiczastymi wypustkami na krawędziach. Różnią się także delikatnie kształtem i barwami kwiatów. 

szlumbergera ucięta

Kaktus bożonarodzeniowy, grudnik

Kaktus bożonarodzeniowy, grudnik ma delikatniejsze, łamliwe pędy, o gładkich, zaokrąglonych krawędziach

kaktus bożonarodzeniowy grudnik, szlumbergera bridgesii

Mimo tych różnic pielęgnacja jest bardzo podobna. Najbardziej odmiennym od pozostałych wyglądem i wymaganiami cechuje się kaktus wielkanocny

W przeciwieństwie do innych roślin, u których okres spoczynku rozpoczyna się w zimnych porach roku, szlumbergera kwitnie od późnej jesieni do połowy wiosny.

Początek kwitnienia i czas jego trwania zależą od odmiany rośliny. Aby kwitła bujnie i długo, musi mieć odpowiednie warunki.

kaktus bożonarodzeniowy grudnik

Okres odpoczynku szlumbergery

Zależnie od odmiany na miesiąc przed spodziewanym kwitnieniem, szlumbergera musi przejść w fazę spoczynku. Jeśli nie udało się zadbać o to w tym roku, będziesz wiedział, co robić za rok. 

Na miesiąc przed kwitnieniem, musisz szlumbergerze zapewnić odpoczynek:

  • ogranicz podlewanie, trzeba ją lekko podsuszyć. Zwracaj uwagę na kondycji liści, jeśli wydają się trochę ospałe i mało elastyczne, to możesz podlać. Najlepiej czarną herbatą zamiast wody, ale nie zaparzaj jej zbyt mocno.
  • jesienią należy zabrać szlumbergerę na balkon i nie przynosić rośliny do przymrozków.

    W tym okresie optymalna temperatura dla szlumbergery uciętej wynosi od 10 do 18 stopni. Dodatkowo krótkotrwałe obniżenie temperatury do pięciu stopni będzie dla niej stymulantem do rozpoczęcia kwitnienia.

Podlewanie i nawożenie szlumbergery i grudnika po rozpoczęciu kwitnienia

szlumbergera ucięta, szlumbergera truncata, kaktus dziękczynienia

Kiedy zobaczysz pąki, możesz częściej podlewać. Jednak nie częściej niż raz w tygodniu

Odpowiednie dla szlumbergery w tym okresie są nawozy dla kwitnących sukulentów. Rozcieńczyć i podlać należy ściśle według instrukcji. Wiosną i latem szlumbergera ucięta i grudnik nie wymaga karmienia.

Bardzo ważne także jest to by nie zmieniać miejsca szlumbergery. Nie należy jej przestawiać, ani nawet nie przekręcać roślinki kiedy zawiązuje pąki.

Nie należy tego robić także później w czasie rozkwitu. Szlumbergera nie lubi zmiany miejsca i potrafi zareagować zrzuceniem pąków i kwiatów.

grudnik, zookaktus, bożonarodzeniowy kaktus schlumbergera bridgesii