Jak karmić grudnik, aby uzyskać bujne i długie kwitnienie

Szlumbergera, zygokaktus, grudnik, raczek, epifillum zimowe, kaktus Bożego Narodzenia – aż tyle nazw ma popularna roślina z naszych parapetów.

Grudnik to jedna z najpopularniejszych i najbardziej poszukiwanych roślin domowych. I trudno się dziwić, ponieważ nie wymaga szczególnej troski i uwagi, a potrafi być niezwykła ozdobą, zwłaszcza podczas kwitnienia.

Wystarczy zapewnić mu terminowe podlewanie i okresowo dokarmić, żeby nie zabrakło mu składników odżywczych, a odwdzięczy się pięknymi i intensywnie kolorowymi kwiatami.

Grudnik, jak nazwa wskazuje należy do grupy roślin tropikalnych, które z racji tego, że pochodzą z półkuli południowej, kwitną u nas w nienaturalnych, zimnych porach roku. Ten czas z reguły przypada dokładnie w grudniu.

Roślina wcale nie jest wymagająca i nie jest wybredna w kwestii karmienia. Dlatego hodowcy używają różnych środków zarówno gotowych ze sklepów jak i sprawdzonych naturalnych.

Jak karmić grudnik, aby uzyskać bujne i długie kwitnienie

Najpopularniejszym sposobem karmienia grudnika jest węgiel aktywny. To idealna opcja dla rośliny, która wygląda dobrze i zdrowo, ale nie kwitnie.

Możesz zmotywować grudnik do wyrzucenia kwiatów stosując następującą recepturę: rozgnieć jedną lub dwie tabletki węgla aktywnego (w zależności od wieku rośliny i wielkości doniczki). Rozprowadź powstały proszek równomiernie na powierzchni gleby. Weź wykałaczkę i lekko rozluźnij glebę, aby środek dostał się do środka.

Następnie rozgnieć jedną tabletkę aspiryny i zalej ją wodą (1 litr). Pozwól, aby całkowicie się rozpuściła. Nawadniaj grudnika uzyskanym roztworem aż do zużycia. Można także część dostarczyć dolistnie spryskując roślinę.

Roztwór można przechowywać w lodówce przez kilka dni.

Jak zmaksymalizować moc grzewczą kaloryferów w domu

Prosty przepis na aromatyczną domową kiełbasę z czosnkiem