w

Czy można już ciąć hortensje? Można, ale uważaj, żeby nie popełnić tego popularnego błędu

Jaki jest najlepszy czas na cięcie hortensji? Jak tniemy najbardziej popularne w naszych ogrodach gatunki? I jaki jest najczęściej popełniany błąd przez początkujących ogrodników? Na te i inne pytania udzielimy krótkiej i konkretnej odpowiedzi w tym artykule.

Jaki jest najlepszy czas na cięcie hortensji?

Hortensje tniemy, kiedy pędy z kwiatostanami przekwitną. Możemy więc to zrobić jesienią. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by ściąć je zimą. Najczęściej jednak robimy to wiosną, głównie z tego powodu, że zasuszone kwiatostany stanowią ozdobę zimowego ogrodu. Bez nich robi się pusto, zwłaszcza gdy hortensje uprawiamy szpalerami.

Jeśli na wiosnę to kiedy? Kiedy tylko chcemy. Powinniśmy to zrobić, zanim ruszą nowe pędy. 

I jaki jest najczęściej popełniany przez początkujących ogrodników błąd w cięciu hortensji?

Najczęstszy błąd w cięciu hortensji polega na nie dostosowaniu sposobu cięcia do gatunku hortensji.

Każdy z popularnych gatunków tnie się inaczej, ale najważniejszą różnicę stanowi fakt, że niektóre gatunki kwitną na pędach jednorocznych, a niektóre na zeszłorocznych. Pomyłka w tym zakresie pozbawi nas kwiatów. Dlatego to takie ważne, żeby wiedzieć, jaką hortensję mamy.

Jak odróżnić najpopularniejsze gatunki hortensji?

Najbardziej charakterystyczna i najłatwiej rozpoznawalna jest hortensja bukietowa. Ma charakterystyczne wydłużone, stożkowe kwiatostany.

Hortensja bukietowa limelight

Mogą mieć różną zwartość, wielkość i kolory, ale zawsze zachowują ten wydłużony kształt kwiatów. Kwiatostany mogą być luźne, zwarte, drobne, bardzo duże. Od zielonego, przez biały, różowy po bordowe nasycone barwy, a nawet cieniowane i ombre. Zawsze jednak zachowują kształt stożkowy. 

Hortensja bukietowa

Hortensja drzewiasta, najbardziej charakterystyczna odmiana jest anabelle, ma z kolei kwiatostany w kształcie kuli. Najpopularniejsza jest biała, ale występują także odmiany w odcieniach różu i z tego powodu tę hortensję najłatwiej pomylić z hortensją ogrodową.

Hortensja drzewiasta anabelle

Hortensja ogrodowa ma kuliste kwiatostany jak drzewiasta, najczęściej w kolorach od różu poprzez niebieski do fioletu. 

hortensja ogrodowa

Zatem jeśli nasza hortensja ma stożkowy kwiatostan, to rozpoznamy ją bez trudu jako bukietową.

stożkowy kwiatostan hortensji bukietowej

Jeśli ma białe kwiatostany w kształcie kuli, to możemy przypuszczać, że to hortensja drzewiasta anabelle, ale dla pewności musimy też porównać liście. Ponieważ hortensje ogrodowe, wprawdzie rzadko, ale występują w kolorze białym. Liście hortensji ogrodowej są zdecydowanie grubsze i ciemnozielone. Po liściach najłatwiej je odróżnić.

liście hortensji ogrodowej

Gdy mamy do czynienia z hortensją niebieską możemy stwierdzić, że jest to hortensja ogrodowa.

Najłatwiej zatem pomylić hortensje o kwiatostanach kulistych w jasnych kolorach.

Jak tniemy najbardziej popularne w naszych ogrodach gatunki?

Dlaczego rozpoznanie gatunków ma takie znaczenie? Ponieważ od tego zależy kwitnienie. Hortensje bukietowe i drzewiaste kwitną na pędach tegorocznych i cięcie sprawia, że siła rośliny idzie w nowe pędy. Mocne coroczne cięcie sprawia, że roślina buduje mocny szkielet do utrzymania wspaniałych okazałych kwiatów. Natomiast hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Te, które wyrosły w tamtym roku zawiązują kwiaty jesienią na końcach pędów i muszą one przetrwać zimę, by zakwitnąć w przyszłym roku. Tych pędów nie możemy skrócić, bo zetniemy przyszłe kwiaty. 

Cięcie hortensji drzewiastej — te hortensje tniemy bardzo nisko. Kilka, ok. 5-7 cm nad ziemią. Takie mocne cięcie stymuluje je do silnego wzrostu nowych pędów, które wytworzą bujne kwiaty na silnych pędach. 

cięcie hortensji drzewiastej anabelle

Cięcie hortensji bukietowej — jest nieco trudniejsze. Tniemy je trochę wyżej. Tu cięcie musi być dokładniejsze, ponieważ poniżej miejsca cięcia wyrośnie nowy pęd. Zwracamy więc uwagę, w którą stronę on jest skierowany, żeby uformować ładny kształt krzewu. Wycinamy wszystkie słabe pędy. A te o grubości ołówka lub grubsze tniemy nad pąkiem tak, żeby uformować szkielet, z którego będą wyrastać pędy. Szkielet każdego roku będzie cięty ciut wyżej i z każdym rokiem stanie się mocniejszy i grubszy.

Cięcie hortensji bukietowej

Możemy formować szkielet tak, żeby z tyłu kwiaty były wyżej, a z przodu niżej. Jeśli na przykład mamy hortensje przy ogrodzeniu. Szkielet powinien wtedy wyglądać tak:

formowanie szkieletu hortensji bukietowej

Cięcie hortensji ogrodowej — w przypadku tej hortensji tniemy tylko suche i przemarznięte pędy. Takie, które ewidentnie się łamią i nie mają zielonego środka. Nie tniemy niczego, co do czego mamy wątpliwości. Tę hortensję lepiej zostawić w spokoju niż przyciąć źle. Wiele osób ma problemy z uzyskaniem kwitnienia hortensji ogrodowej. Jest najmniej odporna ze wszystkich hortensji. Choć sama przetrwa zimę, to pąki kwiatowe bardzo często przemarzają. Łatwiej uzyskać kwitnienie w cieplejszych regionach kraju. W chłodniejszych pomaga okrywanie młodych roślin i sadzenie w zacisznym miejscu. Kluczowy jest też moment odkrycia. Pąki kwiatowe potrafią przetrwać mroźną zimę i zmarznąć w kwietniu po odkryciu.