w

Kilka słów o skórce banana – nieoczekiwane zastosowania 

Dzisiaj porozmawiamy o dostępnym dla każdego nawozie organicznym, który świetnie nadaje się do sadzonek, roślin domowych i innych upraw ogrodowych. Będzie o skórkach od bananów.

W składzie skórki banana znajdują się takie mikroelementy jak:

  • potas
  • magnez
  • fosfor
  • azot
  • sód
  • wapń

Skórki bananów są naturalnym organicznym nawozem potasowym o bardzo łagodnym i skutecznym działaniu, który nie powoduje oparzeń korzeni i łodyg roślin.

Skórka banana

W skórce niedojrzałych bananów obecne są hormony wzrostu, które stymulują szybkie kiełkowanie nasion (podobnie jak sok z aloesu), lepsze ukorzenienie sadzonek oraz dalszy aktywny wzrost młodych roślin.

Pierwsza metoda przygotowania nawozu ze skórek banana

Skórki z 3-4 bananów pokroić i zalać wrzącą wodą, pozostawić do zaparzenia na 1-1,5 godziny.

Następnie ciecz odcedzamy, a skórki przekładamy do 3-litrowego słoika, zalewamy ciepłą wodą i pozostawiamy na 4-5 dni w ciemnym miejscu.

Po tym czasie ciecz odlewamy i rozcieńczamy wodą w stosunku 1:2 do nawożenia do korzeniowego i 1:10 do dokarmiania do listnego. Nierozcieńczony napar ze skórek bananów można przechowywać w lodówce do 1 miesiąca w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Druga metoda przygotowania nawozu ze skórek bananowych

Możesz użyć świeżych, drobno posiekanych skórek bananów do umieszczenia w glebie.

Umieszczamy je na dnie doniczki i zasypujemy ziemią. Rozkładamy je tak, żeby nie zatykały otworów drenażowych.

Metoda jest bardzo skuteczna, ponieważ skórka banana zawiera naturalny stymulator wzrostu, rośliny szybko zyskują siłę, a także wzmacniają odporność.

Zasilają sadzonki i inne rośliny dopiero wtedy, gdy tego najbardziej potrzebują. Takie świeże skórki można również umieścić w otworach do sadzenia podczas sadzenia roślin na stałym miejscu.

Trzecia metoda przygotowania nawozu ze skórki banana

Skórki kroi się na małe kawałki, suszy na świeżym powietrzu (latem) lub na grzejniku (zimą). Po wyschnięciu skórkę mieli się na proszek w moździerzu lub młynku do kawy.

Przygotowanym proszkiem posypujemy glebę wokół roślin. W przypadku sadzonek użyj 1 łyżeczki proszku ze skórek bananowych na 1 sadzonkę.