w

Mała sztuczka, która pomoże wyhodować silne sadzonki

Uprawa sadzonek to odpowiedzialny i najważniejszy etap rozwoju roślin.

Na początkowym etapie roślinom potrzebny jest azot do wzrostu i przyrostu zielonej masy. Ten pierwiastek śladowy odgrywa ważną rolę w tworzeniu chlorofilów, bez których proces fotosyntezy jest niemożliwy. Odpowiednia ilość azotu zapewnia energiczny rozwój łodyg i liści, a w następstwie ich prawidłowego rozwoju, siłę do kwitnienia i owocowania.

W fazie intensywnego wzrostu sadzonkom na ogół nie wystarcza azotu zawartego w mieszance glebowej. I trzeba go uzupełniać.

Jednak azot może w pełni zacząć działać dopiero wtedy, gdy zostanie przyswojony przez bakterie i mikroorganizmy. Jednak wymaga to czasu. Rozkład zawartych w nich pierwiastków śladowych trwa od trzech tygodni do kilku miesięcy. Roztwór amoniaku działa natychmiast.

Co to jest amoniak?

Amoniak (roztwór wodorotlenku amonu), jego stężenie wynosi 10%, a zawartość azotu 80-82%. Znajdujący się w nim azot jest łatwo przyswajalny, wchłaniany przez roślinę bez jakiejkolwiek obróbki bakteryjnej błyskawicznie uzupełnia brak tego pierwiastka już przy pierwszych oznakach niedoboru. Sprzedawany w aptekach, ale także w centrach ogrodniczych.

Azot w tej postaci jest lotny i nie zanieczyszcza gleby, jest przyjazny dla środowiska i bezpieczny.

  • szybko kompensuje niedobór azotu;
  • chroni przed atakiem szkodników;
  • zapobiega chorobom grzybiczym.

Kiedy roślina potrzebuje amoniaku

W przypadku pomidorów w okresie wzrostu sadzonek, na dzień przed i tydzień po posadzeniu w gruncie. A także w przypadku widocznych objawów niedoboru azotu.

Główne objawy niedoboru azotu to:

  • zmiany pigmentacji, blednięcie, zażółcenie liści;
  • cienkie łodygi;
  • liście małe i nieregularne;

Utrata intensywnego zielonego koloru będzie widoczna zarówno na liściach, jak i na łodygach. Dodatkowo łodygi stają się cienkie, tracą elastyczność, łatwo zwisają pod ciężarem i często pękają. Krzewy rosną z małymi liśćmi, o nieregularnym kształcie. Pomidory spowalniają lub całkowicie przestają rosnąć. Wszystko to wskazuje na brak azotu i wymaga natychmiastowego rozwiązania problemu. Ważne jest, aby pomidory jak najszybciej otrzymały azot.

Poprawa wyglądu sadzonek jest widoczna już po pierwszym zastosowaniu. Łodygi stają się mocniejsze, bardziej sprężyste, a liście nabierają zdrowego, zielonego koloru.

Jak karmić pomidory amoniakiem

1 łyżkę stołową 10% amoniaku rozcieńczamy w 5 litrach wody i podlewamy sadzonki na wcześniej zwilżoną wodą, glebę.

Wystarczą 2-3 łyżki gotowego roztworu wlane dookoła sadzonki.

Po nawożeniu azotem pomidory należy nawozić nawozami fosforowo-potasowymi. Ale nie wcześniej niż 10 dni po azocie.

Na dzień przed sadzeniem pomidorów do gruntu do przygotowanych otworów wlewa się 250 ml roztworu, który przygotowuje się w proporcjach: 2 łyżki amoniaku na 10 litrów wody. Dzięki tej metodzie możliwe będzie między innymi zdezynfekowanie miejsca przed szkodnikami żyjącymi w glebie.

Środki ostrożności

Trzeba pamiętać, że amoniak jest substancją toksyczną, szczególnie w postaci stężonej, jeśli opary dostaną się do organizmu człowieka w dużych ilościach, może dojść do zatrucia. Aby temu zapobiec, stosowanie amoniaku wymaga ostrożności, rękawic, okularów i maseczki ochronnych i wentylowania pomieszczenia.