w

Co należy zrobić z truskawkami wczesną wiosną, aby uzyskać dobre zbiory

Wiosną, gdy tylko zrobi się cieplej, gleba na grządkach truskawek odsłoni się spod śniegu, a mróz odpuści trzeba wykonać szereg ważnych prac.

Wzrost masy zielonej i owocowanie zależy od terminowo przeprowadzonych czynności.

Co należy zrobić wczesną wiosną po stopieniu śniegu i wyschnięciu gleby:

  • Odchwaszczamy i wycinamy suche liście;
  • Spulchniamy glebę wokół krzaczków;
  • Podsypujemy krzaki truskawek;
  • Nawozimy.

Zbieramy chwasty i suche liście

Truskawki zimują z zielonymi liśćmi. Zimą większość z tych liści wysycha. Dlatego wiosną, gdy tylko stopi się śnieg, a gleba wyschnie, usuwamy te wyschnięte liście, a także wszystkie zielone z oznakami chorób i uszkodzeń.

Ważne!

Suche liście mogą zawierać zarodniki grzybów różnych chorób, infekcji i szkodników. Dlatego usuwamy je, aby nowo wyrastające zielone liście nie zostały zainfekowane. Stare liście najlepiej od razu spalić.

Liści nie tniemy u samego korzenia. Część ogonka (około 4 cm od ziemi) należy pozostawić. Zapobiegnie to przenikaniu infekcji do podstawy krzewu. Należy je przyciąć – nie próbuj wyrywać ich rękami, są bardzo mocne i szybciej oderwiesz część krzaka niż odetniesz pożądany liść.

Również wiosną trzeba usunąć chwasty. Na wiosnę chwasty wejdą w aktywny wzrost i rozrastając się mogą zakłócić rozwój truskawek. W rezultacie truskawki nie będą dobrze rosły i plon będzie marny.

Spulchniamy glebę

Wczesną wiosną konieczne jest poluzowanie gleby wokół krzewów truskawek na głębokość 2-3 centymetrów. Robimy to bardzo ostrożnie, ponieważ po zimie system korzeniowy jest słaby i łatwo go uszkodzić.

Konieczne jest również poluzowanie gleby dalej od krzaka na głębokość 6-8 centymetrów. Bardzo ważne jest, aby nie spóźnić się z wczesnym spulchnieniem, ponieważ wpłynie na spadek plonu.

Należy pamiętać, że drugie spulchnienie gleby można wykonać tylko między rzędami, ponieważ wielu ogrodników mulczuje (co ma wiele zalet) krzewy truskawek po pierwszym spulchnieniu.

Podsypujemy krzaki truskawek

Wraz z rozluźnieniem można od razu podsypać krzaki truskawek, w których system korzeniowy pojawił się na powierzchni gleby. Dzieje się tak często na lekkiej glebie, ponieważ osiada zimą, a opady powodują erozję gleby.

Poza tym w górnej części dorosłych krzewów wyrastają nowe młode korzenie. Aby się zakorzeniły, musimy przykryć krzaki ziemią. Najlepiej przysypać humusem lub kompostem na wierzchu, ponieważ będzie to nie tylko lekka przepuszczalna gleba, ale także dobry nawóz organiczny.

Nawozimy

Wczesną wiosną należy stosować wyłącznie nawozy organiczne. Nawozy organiczne zawierają azot, który jest potrzebny wiosną na początku wzrostu liści, umiarkowane na potas i pierwiastki śladowe. Ponieważ liście są niezbędne roślinie do fotosyntezy i uzyskania niezbędnej energii do kwitnienia.

Możesz karmić – roztworem obornika, naparem ziołowym (1:10), ptasimi odchodami (1:20). Po kilku dniach można zastosować popiół drzewny – w postaci suchej (posypany) lub z naparem wodnym (1:20). Można tez zastosować nawozy organiczne kupowane w sklepie.