Wiosenne zabiegi w uprawie truskawek – pielęgnacja, nawożenie, ściółkowanie

Większość roślin nie jest w stanie dobrze owocować bez odpowiedniego wsparcia i opieki ze strony ogrodnika. Należą do nich również truskawki, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia. Zwiększając dostępność składników mineralnych glebie, bezpośrednio wpływamy na wydajność, smak i rozmiar owoców. Dlatego wczesną wiosną, zanim jeszcze pojawią się pierwsze pąki liściowe, dobrze jest przeprowadzić ważne zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki nim, nasze truskawkowe krzaki będą obfitsze niż kiedykolwiek.

Usuwanie uschniętych i chorych liści truskawek

Najpierw dokładnie oglądamy krzaki i wyszukujemy liście, które noszą oznaki chorób. Wszystkie, które mają plamy, lub są uszkodzone przez szkodniki trzeba odszukać i wyciąć. Takie liście zbieramy i palimy by nie rozprzestrzeniać chorób po całym ogrodzie.

Wiosenne nawożenie krzaków

Dokarmianie truskawki należy przeprowadzić zanim nastąpi intensywny rozwój rośliny i pojawią się pąki liściowe. Pierwsze nawożenie powinno być bogate w azot. To on stymuluje wzrost masy zielonej. Najlepiej oczywiście zastosować bezpieczny dla roślin i środowiska nawóz organiczny Możemy go przygotować samodzielnie z pokrzywy, mniszka, żywokostu lub innych traw i ziół łąkowych. Jak je wykonać znajdziesz w innych naszych artykułach.

Przeczytaj: Naturalny nawóz na bazie pokrzywy. Korzyści i wykorzystanie

Dobre rezultaty można również uzyskać poprzez nawożenie mocznikiem. Jeśli nie masz warunków lub czasu na przygotowanie samodzielnie nawozu azotowego, możesz użyć mocznika. 1 łyżka mocznika na 10 litrów wody.

Po dostarczeniu azotu, przeprowadzamy kolejne ważne nawożenie kwasami humusowymi. Powstają one w wyniku rozpadu materii organicznej na mniejsze cząsteczki. W ich składzie znajdują się drogocenne mikroorganizmy oraz substancje czynne, stymulujące naturalne procesy zachodzące w trakcie wzrostu rośliny. Są bardzo cenne, ponieważ zapewniają wiele składników w łatwo przyswajalnych przez roślinę formach.

Dawkujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu konkretnego produktu. Przeważnie jest to około 30 ml na 10 l wody.

Trzeba pamiętać, że nawozimy zawsze na mokro. To znaczy, że przez wylaniem nawozu pod korzeń zawsze podlewamy rośliny najpierw samą wodą. Nawozimy zawsze albo wcześnie rano albo wieczorem i w pochmurny dzień.

Przeczytaj: Wiemy jak jest korzystny dla zdrowia, ale może być cenny dla roślin w ogrodzie!

Ściółkowanie podłoża – ważny zabieg w procesie pielęgnacji truskawek

Ostatnia rzecz, którą trzeba zrobić wiosną to ściółkowanie. Najlepiej słomą, która ograniczy rozwój chwastów, ochroni płytki system korzeniowy przed przegrzaniem, zabezpieczy liście, a potem owoce przed dotykaniem gleby, z której mogą przechodzić na nie patogeny i szkodniki. A także sprawi, że owoce będą czyste i nie będą narażone na gnicie.

Można też użyć zrębków lub skoszonej trawy, którą najpierw podsuszymy. Nie są wskazane do ściółkowania suche liście, ponieważ mogłyby rozprzestrzenić choroby grzybowe, ani trociny, które z kolei rozkładając się dość szybko prowadziłyby do akumulacji azotanów w glebie.

Te trzy kroki to warunek sukcesu w uprawie dorodnych truskawek w ogromnych ilościach.

Przeczytaj: Zdradziła swój sekret na najlepszy nawóz wszech czasów – herbata ziołowa!!!

Co trzeba przyciąć w lutym, a z czym poczekać? Sprawdź!

Domowy nawóz do róż — jak i kiedy nawozić róże, aby uzyskać wyjątkowe kwitnienie