w

Mszyce boją się tego jak ognia – najlepszy naturalny środek bez żadnej chemii

Z przyjściem wiosny ożywają również nasze rośliny, które z wdzięcznością za naszą troskę, odwdzięczają się młodymi, soczyście zielonymi liśćmi. Ale niestety, nie tylko my cieszymy się z tego widoku. Te same młode listki, które dla nas są źródłem radości, dla mszyc stanowią prawdziwy przysmak.

Te maleńkie, ale niesłychanie szkodliwe stworzenia, z zadowoleniem zaczynają na nich żerować, prowadząc do stopniowej degeneracji naszych ukochanych roślin.

Niewielka inwazja mszyc na ogół powoduje niewielkie lub niezauważalne uszkodzenia zdrowych roślin i często jest kontrolowana przez naturalne drapieżniki.

Jednak bardzo często inwazja jest poważna, bowiem owad jest bardzo płodny, więc nawet w krótkim czasie mała grupa zamienia się w dużą kolonię.

Mszyce spowalniają wzrost roślin, ograniczają owocowanie, ponieważ plony więdną, przenoszą patogeny.

Chociaż liczne dostępne w handlu produkty zwalczają te powszechne szkodniki, domowy spray zawierający pieprz cayenne może zwalczyć mszyce i inne szkodniki szybko, skutecznie i bez chemii.

Jak to działa?

Pieprz cayenne nieszkodliwy dla ludzi swoim aromatem odstrasza szkodliwe owady. Zawiera dużą ilość alkaloidów toksycznych dla ich układu nerwowego i ma ostry smak, całkowicie nietolerowany przez szkodniki.

Palący smak zapobiega zjadaniu roślin, wyciąganiu soków. W rezultacie owad ginie.

Jak przygotować?

Aby przygotować lekarstwo na mszyce, potrzebujemy pół litra wrzącej wody, 25 g papryki cayenne.

Paprykę dodać do wody i zagotować, następnie zdjąć z ognia i pozostawić do zaparzenia na 3-4 godziny.

Po ostygnięciu naparu rozcieńczyć 5 litrami wody i opryskać rośliny zarażone mszycami.

Opryskiwanie tym naparem przeprowadzać nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Dodatkowo, aby napar lepiej przylegał do liści, warto dodać kilka kropli mydła w płynie.

Najlepiej jest rozpylać wieczorem i nie przed deszczem, w przeciwnym razie wszystkie wysiłki pójdą na marne.

W procesie opryskiwania roślin roztworem pieprzu cayenne musisz przejść przez wszystkie ulubione miejsca owada: łodygi, młode pędy, liście od dołu.

Używam tej metody do wszystkich roślin oprócz ogórków.

Aby pozbyć się mszyc z ogórków stosujemy inna metodę: musisz wziąć 20-30 g zwykłej ostrej papryki, drobno posiekać lub zemleć, wymieszać ze 100 g pyłu tytoniowego i wlać do 5 litrów ciepłej wody.

Następnie dokładnie wymieszaj i spryskaj. Pięć litrów naparu wystarczy na rozpylenie 5-6 metrów kwadratowych.

Jeśli nagle zauważysz, że w niektórych miejscach mszyca nadal przebywa, możesz ponownie spryskać ją za tydzień.

Źródło: youtube, homeguides.sfgate.com, Miniatura wpisu: youtube