w

5 podstawowych zasad pielęgnacji sadzonek po posadzeniu w glebie

Większość ogrodników decyduje się posadzić pomidory w gruncie koło 20 maja, gdy mija już bezpowrotnie ryzyko przymrozków, gleba jest ciepła, a temperatury wysokie.

Do gleby sadzonki powinny trafić po przygotowaniu ich na odmienne warunki niż miały dotąd. Powinny zostać zahartowane poprzez wystawianie je na coraz dłużej każdego dnia przez około tydzień. Najpierw wystawia się je na krótko w miejsce osłonięte przed wiatrem i słońcem, a następnie stopniowo wydłuża się ich ekspozycje na czynniki zewnętrzne.

Od razu po posadzeniu w glebie, ważne jest, aby zacząć o sadzonki odpowiednio dbać, aby mogły dobrze rosnąć i rozwijać się.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest ochrona roślin przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak palące promienie słoneczne i ewentualne zimne noce na początku sezonu. Mimo hartowania dla rośliny to może być wciąż za duży stres. W celu ochrony stosujemy agrotkaninę, którą możemy delikatnie okryć sadzonki najlepiej nałożyć ją na podpory do podwiązywania umieszczone przy sadzonkach.

Drugim ważnym aspektem pielęgnacji rozsady jest podlewanie, które powinno odpowiadać potrzebom roślin. Po pierwszym podlaniu wstrzymujemy nawadnianie na około tydzień, aby skłonić roślinę do lepszego ukorzenienia w poszukiwaniu wody. Potem podlewamy obficie, ale jak gleba dobrze przeschnie.

Trzecim aspektem jest terminowe karmienie roślin substancjami stymulującymi ich wzrost i rozwój. W tym celu można użyć specjalnych nawozów lub naturalnych składników, takich jak gnojówka, kompost lub obornik. Takie nawożenie stosujemy tylko do czasu kwitnienia.

Czwarty aspekt to właściwa pielęgnacja, która obejmuje ściółkowanie, pielenie, a także spulchnianie gleby. Pomoże to utrzymać wilgoć w glebie, zdrowie roślin i napowietrzenie korzeni.

Wreszcie piątym aspektem jest formowanie roślin poprzez podwiązanie i uszczykiwanie. Zabezpieczy to przed złamaniem roślin i pozwoli kontrolować ich rozrost. Pomoże to roślinom prawidłowo rosnąć i zapewni lepszą jakość zbiorów.

Postępując zgodnie z tymi zaleceniami wyhodujesz zdrowe i mocne krzewy, które wydadzą satysfakcjonujący plon.