w

5 domowych sposobów na choroby grzybowe w ogrodzie

Czy plamistość liści i mączniak prawdziwy niszczą na twoje rośliny?

Masz cały arsenał do walki z tymi chorobami grzybiczymi w swojej kuchni.

Oto pięć szybkich przepisów, których możesz użyć w ogrodzie.

Choroby grzybicze w ogrodzie

Czarne plamy, mączniak prawdziwy i gnicie to powszechne choroby grzybowe, z którymi od czasu do czasu musi sobie radzić każdy ogrodnik.

Oczywiście możesz wybrać rośliny odporne na choroby grzybowe, pomoże też sprzątanie opadłych liści i rozrzucanie świeżej ściółki każdej wiosny. Ale czasami to nie wystarczy.

Szybkie przeszukanie szafek kuchennych pomoże znaleźć to, czego potrzebujesz, aby walczyć z tymi uporczywymi chorobami bez chemikaliów.

Wszystkie przepisy tutaj podane są nietoksyczne i nie zaszkodzą dzieciom, zwierzętom domowym, dzikim zwierzętom ani owadom.

Ponadto są niedrogie i wykonane ze zwykłych składników, więc być może nie będziesz musiał nawet chodzić do sklepu. Przewiń, aby dowiedzieć się więcej o przygotowywaniu każdego przepisu.

1 Zapobiegaj gniciu z pomocą herbaty rumiankowej

Kiedy sadzisz sadzonki, nie znosisz patrzeć, jak umierają z powodu zgnilizny — kiedy wierzchołki sadzonek po prostu opadają się, ponieważ łodyga zgniła. Herbata rumiankowa zawiera siarkę, która zwalcza tego grzyba.

Przepis:

• 1 torebka herbaty rumiankowej
• 1 litr wody

Jak używać?

Namocz torebkę z rumiankiem w chłodnej wodzie przez 15 do 20 minut. Rozpyl roztwór na sadzonki i młode rośliny lub użyj go do podlewania.

2 Trzymaj czarną plamę na dystans dzięki mące kukurydzianej

Mówi się, że ten domowy środek wspomaga wzrost dobrego grzyba, który konkuruje z grzybami wywołującymi choroby, takie jak plamistość. Mączka kukurydziana daje roślinom również kilka dodatkowych składników odżywczych!

Przepis:

• ½ szklanki mąki kukurydzianej na roślinę
• Ściółka z kory

Jak używać?

Posyp ½ szklanki mąki kukurydzianej wokół każdej rośliny, a następnie przykryj warstwą ściółki z kory.

3 Zwalczaj grzybicze plamy liści cynamonem

Hodowcy orchidei używają cynamonu do zwalczania grzybiczych plam liści. Przydatne jest również do powstrzymania zgnilizny w sadzonkach.

Przepis:

• mielony cynamon

Jak używać?

Zanurz czubek palca w zmielonym cynamonie i delikatnie wetrzyj nim obszar dotknięty plamistością liści. Nie używaj jednak zbyt dużo, ponieważ może to spalić liście.

Aby zapobiec gniciu, możesz delikatnie posypać cynamonem powierzchnię gleby podczas siania nasion.

4 Zapobiegaj mączniakowi mlekiem

Trudno uwierzyć, że coś tak łagodnego jak mleko może zwalczać grzyby, ale tak jest. Teoria mówi, że pokrywa on liście, więc zarodniki nie mogą osadzać się na powierzchni liścia, chociaż białka i kwas mlekowy również odgrywają tu pewną rolę.

Przepis:

• 3 szklanki wody
• 1⁄3 szklanki mleka, pełnego lub odtłuszczonego

Jak używać?

Dobrze wstrząśnij tą mieszanką i spryskaj nią rośliny, aż liście ociekają. Kiedy skończysz, wyrzuć resztki. Ten spray może pomóc w ograniczeniu mączniaka prawdziwego, jeśli traktujesz rośliny, zanim pojawią się objawy.

Wypróbuj go na floksie ogrodowym ( Phox paniculata ), pysznogłowce ( Monarda didyma ), ogórkach i czy winorośli. W przeciwieństwie do niektórych fungicydów można go bezpiecznie stosować na roślinach.

5 Soda oczyszczona i mydło mogą kontrolować plamistość

Jeśli kochasz róże (hybrydy Rosa), obawiasz się pojawienia się plamistości, która często towarzyszy różom. Oto coś, co pomoże utrzymać jej zapobiegać.

Przepis:

• 1 litr wody
• 1 łyżeczka sody
• ½ łyżeczki mydła w płynie (Używaj łagodnego mydła)

Jak używać?

Wymienione składniki połącz w butelce ze spryskiwaczem, dokładnie wstrząśnij i nanieś na wierzch i dolną część liści. Stosuj w pochmurne dni lub wieczorem, ponieważ ta mieszanka może spalić liście w upalny, słoneczny dzień.

Działa najlepiej, jeśli spryskasz rośliny, zanim pojawią się objawy, chociaż jeśli liście mają już kilka plam, zapobiegnie rozprzestrzenianiu zarazy.

Źródło: gardengatemagazine.com, Miniatura wpisu: freepik.com/Jerzy Opioła wikipedia.org/gardengatemagazine.com