Twoje sadzonki pomidorów są wyciągnięte i wiotkie? Jak temu zaradzić

Wielu ogrodników samodzielnie uprawia sadzonki pomidorów z nasion. Często jednak zdarza się, że rośliny nadmiernie się wyciągają przed przesadzeniem do stałego miejsca.

Podpowiadamy, co można zrobić w tej sytuacji.

Sadzonki pomidorów są podatne na wyciągnięcie. Mamy wówczas do czynienia ze słabo rozbudowanym systemem korzeniowym i długą, wiotką łodyżką.

Co zrobić, gdy sadzonki pomidorów są rozciągnięte?

Postępowanie zależy od sytuacji i wielkości sadzonek

Jeśli twoje sadzonki są jeszcze małe, musisz stworzyć dla nich warunki, które nieco spowolnią proces wzrostu.

Przede wszystkim należy przestawić wydłużone siewki do chłodniejszego pomieszczenia. Temperatura w granicach 13-15 stopni nieco spowalnia wzrost roślin. Należy również pamiętać, że pomidory rosną mocno wyciągane, jeśli nie mają wystarczającej ilości światła i usilnie go szukają. Daj roślinom dodatkowe światło, a to również spowolni ich wyciąganie. W takich warunkach pomidory rozwiną mocniejszy system korzeniowy a łodygi zgrubieją i się wzmocnią, aby lepiej utrzymać przyszłe owoce.

Jeśli sadzonki mają zostać przesadzone za dwa do trzech tygodni, a już się zbytnio wyciągnęły (wyrosły wiotkie i wysokie), możemy uszczypnąć wierzchołki naszych pomidorów. Po prostu przyciąć pozostawiając na krzaku 2-4 główne liście.

Z kątów liści pomidory będą produkować pasierby (dziki) i się rozkrzewiać.

Przycięte wierzchołki można umieścić w wodzie, a także zakorzenią się i będzie można je posadzić na grządkach.

Jeśli przed przesadzeniem pomidorów do grządek pozostało niewiele czasu, a rośliny są przerośnięte, można zastosować sadzenie poziome. Wykopujemy wówczas dołek podłużny i pod kątem wkładamy sadzonkę tak, aby większa część łodygi znalazła się pod ziemią. Z tej zakopanej części usuwamy liście. Z łodygi wyrosną dodatkowe korzenie, które wzmocnią roślinę. Część ponad ziemią szybko się wypionizuje sama, można jednak umieścić kołek i podwiązać aby pomóc jej przyjąć pionową pozycję.

Taka sadzonka szybko wypuści dodatkowe korzenie i będzie ładnie hodować zieloną masę.

Jak widzisz rozciągniętym sadzonkom na różnym etapie wzrostu można łatwo zaradzić i cieszyć się obfitym owocowaniem.

Źródło: naykapravdu.v.ua, Miniatura wpisu: smakdnia.pl

Dwa ważne, domowe nawozy do malin na wiosnę! Krzaki będą uginać się od słodkich owoców

7 korzyści octu jabłkowego z miodem, imbirem i kurkumą