trwałość nasion

Nie wysiewaj zeszłorocznych nasion tych roślin. Marne szanse, że wykiełkują

Sukces uprawy roślin zależy w dużej mierze od jakości nasion. Często zdarza się, że pozostają nam nasiona z poprzednich sezonów. Zastanawiamy się, czy są one nadal odpowiednie do wysiewu. W artykule przyjrzymy się czynnikom wpływającym na trwałość nasion. Udzielimy też ogrodnikom praktycznych wskazówek na temat metod testowania ich przydatności przed wysiewem.

Czynniki wpływające na trwałość nasion

Trwałość nasion zależy od wielu czynników. Rodzaj rośliny jest jednym z kluczowych elementów. Rośliny jednoroczne zazwyczaj produkują nasiona o krótszej trwałości. Podczas gdy rośliny dwuletnie i wieloletnie mogą utrzymać zdolność do kiełkowania przez dłuższy czas. Ważne jest także odpowiednie przechowywanie nasion. Wilgoć, światło i temperatura mogą znacznie wpłynąć na ich trwałość.

Rodzaje roślin a trwałość ich nasion

Niektóre rośliny zachowują zdolność do kiełkowania przez wiele lat, podczas gdy inne tracą ją bardzo szybko. Przykłady roślin o długiej trwałości nasion to m.in. bób, pietruszka, seler czy marchew. Mogą zachować żywotność przez kilkanaście lat. Nasiona pomidorów, cukinii, sałaty czy papryki zaliczamy do średnio trwałych. Zazwyczaj utrzymują trwałość przez kilka lat. Podczas gdy nasiona szpinaku, rzodkiewki czy groszku mogą stracić swoją zdolność do kiełkowania już po jednym roku.

Przechowywanie nasion w domu

Odpowiednie przechowywanie nasion jest kluczowe dla utrzymania ich trwałości. Miejsce powinno być suche i chłodne. Warto nasiona przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub słoikach, aby zminimalizować dostęp powietrza i wilgoci.

Odpowiednie przechowywanie nasion pozwala ograniczyć ryzyko i cieszyć się udanymi uprawami. Nawet przy użyciu nasion z poprzedniego sezonu.

Testowanie nasion przed wysiewem

Nasiona z czasem tracą żywotność, czyli zdolność do kiełkowania. Warto ją zatem sprawdzić przed wysiewaniem. Nasiona, które nie wykiełkują to strata czasu i miejsca w rozsadnikach. Dlatego dobrze jest podkiełkować nasiona.

Jak to zrobić? Wystarczy umieścić nasiona na wilgotnym papierowym ręczniku lub gazie, przykryć również nawilżonym kawałkiem. Odczekujemy czas podany na opakowaniu. 

Więcej na temat testowania zdolności nasion do kiełkowania przeczytasz tu>>>

Decyzja o użyciu starych nasion zależy od kilku czynników. Terminu przydatności nasion określonego gatunku i sposobu przechowywania. Korzyścią jest potencjalna oszczędność, zwłaszcza gdy mamy duże ilości pozostałych nasion. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie nasiona zachowują trwałość w równym stopniu. Dlatego zawsze warto przeprowadzić testy przed wysiewem. W niektórych przypadkach może być wskazane zainwestowanie w świeże nasiona

domowy nawóz do skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat zachwyci jasnymi kwiatami i szmaragdowymi liśćmi dzięki temu domowemu nawozowi za grosze

Jak naprawić zamek błyskawiczny

Zepsuł się zamek? Nie wyrzucaj ubrania. Krawiec zdradził sztuczkę jak go naprawić w minutę!