5 najczęstszych błędów przy prowadzeniu rozsady na domowym parapecie

Zapaleni ogrodnicy wprost nie mogą się doczekać chwili, gdy będą mogli rozpoczynać kiełkowanie nasion.

Kto raz próbował ten wie, że to wcale nie jest taka prosta sprawa i trzeba znać kilka trików, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się dorodnymi sadzonkami.

Jeśli chcesz z powodzeniem uprawiać zdrowe kwiaty i warzywa, musisz nauczyć się, jak prawidłowo wysiewać nasiona.

Oto pięć najczęściej popełnianych błędów przy uprawie sadzonek, których powinieneś unikać, aby nie tracić czasu i środków.

Błędy, których należy unikać podczas prowadzenia domowej rozsady

1. Wysiewanie nasion za wcześnie (lub za późno)

Wysiewanie nasion w pomieszczeniach o niewłaściwym czasie jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ogrodników podczas uprawy z nasion.

Kiedy zaczniesz wysiewanie zbyt wcześnie, sadzonki przerastają, zanim nadejdzie czas przesadzania na zewnątrz. Prowadzi to do sytuacji, w której rośliny mają za małe doniczki i zaczyna im brakować składników mineralnych. To niestety je osłabia i może prowadzić do tego, że po wysadzeniu staną się podatne na choroby i szkodniki.

Z drugiej strony zbyt późne wysiewanie nasion może sprawić, że rośliny nie zdążą przeprowadzić pełnej wegetacji, wydać kwiatów i owoców.

Aby nie popełnić błędu wsłuchuj się w prognozy i w miarę precyzyjnie określ czas ostatnich mrozów w swojej okolicy. Po ustaleniu daty odlicz liczbę tygodni potrzebnych do przygotowania nasion do przesadzenia. To właściwy dzień na rozpoczęcie wysiewania.

2. Niewłaściwa gleba

Nasiona potrzebują dobrej jakości gleby i muszą mieć jej wystarczająco dużo, aby dobrze rosnąć. Nie oszczędzaj na glebie dla kiełkujących roślin. Używając słabej jakości gleby do nasion zostaniesz z karłowatymi sadzonkami.

Najlepiej jest używać lekkiej, wypełnionej składnikami odżywczymi gleby, aby Twoje nasiona mogły dobrze kiełkować, zapuścić korzenie i rosnąć.

Nie używaj zwykłej ziemi ogrodowej ani wierzchniej gleby. Poszukaj wysokiej jakości mieszanki do wysiewu nasion z wolno uwalniającymi się składnikami odżywczymi.

3. Stare lub słabej jakości nasiona

Ogród wymaga Twojego czasu i zasobów, więc nie marnuj swoich wysiłków, używając nasion, które mogą być słabe lub stare.

Stare nasiona kiełkują wolniej i mają mniej siły i witalności do wzrostu. Oszczędź sobie pracy i nie przechowuj nasion dłużej niż jeden sezon wegetacyjny.

Uniknij tego błędu, używając świeżych, wysokiej jakości nasion. Jeśli używasz nasion ze swoich roślin, przechowuj je w chłodnym, suchym pomieszczeniu, takim jak ciemna piwnica lub lodówka.

4. Rozpoczęcie wysiewu nasion w słonecznym oknie

Rośliny potrzebują dużo światła słonecznego, aby rosnąć, ale sytuacja wygląda inaczej, gdy nasiona kiełkują.

Kiedy ustawisz nasiona warzyw lub kwiatów na słonecznym parapecie, młode sadzonki szybko wyrosną w kierunku światła, ale będą wiotkie i słabe.

Aby wyhodować mocne sadzonki, spróbuj ograniczyć mocne i ostre źródło światła. Można do tego użyć białej, prześwitującej włókniny ogrodniczej przyklejając ją do szyby. Innym sposobem jest umieszczenie kiełkującej rozsady w pomieszczeniu o bardziej rozproszonym świetle.

5. Zbyt wczesne wysadzanie młodych roślin do gruntu

Kolejnym błędem przy prowadzeniu rozsady w pomieszczeniach, jest nieodpowiednie przygotowanie roślin do życia na zewnątrz. Rośliny wyhodowane w pomieszczeniach nie są odporne na warunki atmosferyczne. Z tego powodu przed umieszczeniem sadzonek w gruncie, powinno się je zahartować. W cieplejsze, słoneczne dni rozsadę warto wystawiać na kilka godzin na zewnątrz.

Hartowanie przygotowuje rośliny do uprawy w warunkach zewnętrznych.

Postępuj zgodnie z poniższym przewodnikiem, aby zahartować sadzonki poprzez stopniową ekspozycję na warunki zewnętrzne:

• Rozpocznij proces hartowania na 7 do 14 dni przed datą wysadzania roślin do gruntu. Wiosną większość sadzonek sadzi się zwykle po ostatnim dniu przymrozków. Jedynie rośliny odporne na zimno można sadzić na zewnątrz na około dwa do czterech tygodni przed datą ostatniego mrozu.

• Hartuj w ciepły dzień, gdy temperatura przekracza 8 stopni C. Sadzonki umieść w miejscu zewnętrznym, chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wiatru, na godzinę pierwszego dnia.

• Zwiększaj ilość ekspozycji na zewnątrz o jedną godzinę każdego dnia, aż sadzonki zostaną ostatecznie przyzwyczajone do światła słonecznego i wiatru.

• Po dwóch lub trzech dniach umieszczaj sadzonki w miejscach bardziej nasłonecznionych. W ciągu kolejnych dni stopniowo zwiększaj bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Każdego dnia sadzonki będą w stanie tolerować dłuższe okresy ekspozycji na warunki zewnętrzne.

• Po 7 do 14 dniach aklimatyzacji, rośliny będą gotowe do wysadzania w gruncie. Zacznij przesadzania w pochmurny dzień i podlej dobrze po posadzeniu.

Pamiętaj o tych wskazówkach. Użyj gleby o odpowiedniej jakości i wysiej świeże nasiona od sprawdzonych producentów. W ten sposób uzyskasz mocne i zdrowe rośliny do swojego przydomowego ogrodu.

Zobacz inne nasze artykuły na temat wysiewu nasion i sadzenia sadzonek

Źródło: oldworldgardenfarms.com, thespruce.com, Miniatura wpisu: freepik.com

Ból kolana sprawia ci kłopot? Domowe sposoby, które przynoszą ulgę

Lekarka ostrzega: Jeśli robisz to pod prysznicem lepiej przestań