Zima za oknem w pełni, ale prawdziwy ogrodnik już zabiera się do pracy. Bo zanim prace w ogrodzie zaczną się na dobre trzeba się zabezpieczyć w dobre nasiona i stopniowo zacząć je wysiewać.
Na żadne warzywa to nie jest jeszcze czas, ale jeśli chcesz mieć pachnący ogród, to na przykład urocze groszki musisz wysiać już na początku lutego.
Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) zwany także pnącym lub ozdobnym może zdobić ogród swoimi rachitycznymi kwiatami i rozsiewać oszałamiający zapach od czerwca do późnej jesieni. Potrafi kwitnąć wiele tygodni, pod warunkiem jednak, że wysiejemy je odpowiednio wcześnie.
Jeśli zrobimy to w lutym, kwitnącym groszkiem będziemy cieszyć się już na początku czerwca, a zależnie od regionu nawet w maju. Najlepiej wysiewać groszek w kilku rzutach, np dwa do siewek domowych i kolejne już prosto do ziemi w odstępach co 3 tygodnie.
Do ziemi zależnie od pogody można je wysadzać już w kwietniu lub w maju. Najwspanialsze w groszkach jest to, że im więcej kwiatów uszczypniesz do wazonów tym więcej wydadzą nowych. A nawet cięte pachną w wazonie.
Trzeba też pamiętać by regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, bo kiedy roślina zawiązuje strąki nasienne, przestaje kwitnąć. Ze ścinaniem kwiatów nie trzeba czekać aż przekwitną.
Wysiew
1. Przed wysiewem można namoczyć nasiona na 24 godziny w ciepłej wodzie, podobno lepiej kiełkują, ale nie jest to konieczne. W domu groszki i tak dość łatwo wschodzą.
2. Doniczka musi być wysoka. Groszek to roślina pnąca, nawet jednak odmiany karłowate potrzebują silnej bryły korzeniowej i ona musi mieć miejsce na zbudowanie w doniczce.
Jeśli trudno Wam kupić wysokie doniczki sprawdzą się rolki po papierze toaletowym.
3. Wkładamy po 2-3 nasiona na głębokość ok 1 cm i przysypujemy ziemią. Nawadniamy na początku od góry, a gdy już roślina wykształci korzenie to od dołu.
4. Od góry najlepiej jest przykryć je folią to przyspiesza kiełkowanie i ustawić w dobrze nasłonecznionym miejscu.
5. Po wykiełkowaniu potrzebują chłodniejszej temperatury, ale również dobrze oświetlonego miejsca. Najlepiej gdy temperatura utrzymuje się do 10 stopni, nie powinna jednak spadać poniżej zera. W tak optymalnej będą się świetne hartowały, budowały bryłę korzeniową, rosły i przygotowywały do rozkwitu.
Ziemia
Odpowiednia ziemia jest bardzo ważna w uprawie groszku. Musi być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Groszki lubią też ziemie wapienne (o odczynie 7-7,5).
Podpory
Groszek jest lekki, więc nie wymaga jakiś bardzo mocnych podpór, niemniej musi mieć się po czym wspinać. Wystarczy mu lekka kratownica. Świetnie poradzi sobie przy płocie, zwłaszcza siatkowym. Ze względu na zapach zaleca się wysiewanie przy tarasach, pergolach, altanach.
Groszek na balkonie
Jeśli nie mamy ogródka dobrze jest ozdobić nim i wypełnić zapachem swój balkon. Groszek świetnie rośnie w doniczkach. Wystarczą odmiany karłowate niskie, które mają około 50 cm.