Kuchnia ukraińska słynie z przysmaków i różnorodności potraw. Prawie każde miasto, miasteczko, wieś czy przysiółek ma swoją własną odmianę znanych potraw. Ukraińcy szczególnie lubią różnorodne dania mięsne, a jedną z najczęstszych są krucheniki.
Krucheniki to rolady mięsne nadziewane różnymi nadzieniami od warzyw po suszone owoce. W cienkie kawałki ubitego mięsa zawija się nadzienie z grzybów, gotowanych płatków zbożowych, kapusty, cebuli lub sera; mięso zwija się w tubę i mocuje nitką lub drewnianym szpikulcem. Następnie krucheniki smaży się na smalcu lub maśle i dusi w sosie (rosonie) do miękkości. Nici są usuwane z gotowych krucheników, podawaje się je ze skwarkami i sosem, w którym były duszone.
Na świątecznym ukraińskim stole nie może zabraknąć mięsnego zawijańca.
Gdy spróbujesz przygotowanych przez ukraińską gospodynię tego narodowego dania o nazwie krucheniki lub zavivantsy będziesz domagać się dokładki i one to wiedzą i zawsze przygotowują podwójne porcje.
Oto przepis na najsmaczniejsze i najprostsze krucheniki, które na pewno zasmakują Twojej rodzinie i gościom. Delikatne mięso faszerowane i niesamowicie pachnący sos, który chce się jeść łyżką!
Przepis na ukraińskie krucheniki
Składniki:
- 4 filety z kurczaka (lub indyka lub 4 plastry schabu)
- 2 jajka
- 50 g suszonych grzybów (można je zastąpić świeżymi pieczarkami)
- 1 cebula
- 1 łyżka mąki
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka śmietany kremówki
- sól, pieprz do smaku
- zielenina do smaku
- olej roślinny do smażenia
Przygotowanie:
1. Najpierw przygotuj mięso. Filety pokrojone w cienkie plastry rozbij cienko. (W przypadku filetów z kurczaka będzie łatwiej jeśli włożysz wcześniej filety do zamrażarki i lekko je zmrozisz. A jak korzystasz z mrożonego wcześniej mięsa to nie rozmrażaj ich do końca.)
Mięso posól i popieprz i zostaw by naprało smaku.
2. Suszone grzyby zalej niewielką ilością wody i gotuj przez 3-5 minut. Następnie wyjmij je z wody, ale nie wylewaj powstałego bulionu – będzie potrzebny do przygotowania sosu. (Jeśli używasz pieczarek podsmaż je do zrumienienia)
3. Jajka rozbij posól i rozbełtaj trzepaczką, dodaj trochę posiekanej zieleniny (szczypiorek, koperek, bazylia, oregano – co lubisz) i niewielką ilość posiekanych grzybów. Usmaż omlet na oleju roślinnym.
4. Gotowy omlet ostudź, pokrój w paski i ostrożnie ułóż na każdym kawałku rozbitego fileta z kurczaka (lub plastra schabu).
5. Teraz trzeba zawinąć w roladkę. Aby się nie rozwijały ukraińskie gospodynie stosują nici lub wykałaczki, które trzeba potem usunąć.
Aby roladki zachowały idealny kształt, wystarczy owinąć każdą folią (najlepiej dwa razy) i porządnie zwinąć brzegi.
6. Wstaw krucheniki do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 30 minut. Ukraińskie gospodynie smażą je na
oleju roślinnym lub na smalcu też w folii, na patelni wystarczy im 10 minut w przypadku kurczaka i 15 w przypadku schabu.
Jeśli owiniesz roladki nitką lub zepniesz wykałaczkami usmaż normalnie na patelni i zachowaj tłuszcz ze smażenia do sosu.
7. Wyjmij gotowe krucheniki z folii, a sok, który zebrał się w środku zlej do naczynia – to również jeden ze składników przyszłego sosu.
8. Czas przygotować sos!
Cebulę i pozostałe grzyby, posiekaj w drobną kostkę. Na oleju podsmaż cebulę aż będzie szklista, dodaj grzyby i gotuj przez kilka minut. Zagęść mąką, wszystko dokładnie wymieszaj.
9. Dodaj buliony z gotowania grzybów i mięsa do sosu. Gdy sos zacznie gęstnieć, dodać drobno posiekany czosnek, sól i pieprz do smaku. Po 5 minutach, dodaj śmietanę duś na małym ogniu jeszcze 5 minut. Sos gotowy!
10. Jeśli przygotowujesz więcej porcji i chcesz zaskoczyć gości efektowną prezentacją, ułóż krucheniki w naczyniu do pieczenia, zalej sosem, przykryj folią i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 i piecz przez 10-15 minut.
Jeśli gotujesz prosty obiad dla domowników dodaj krucheniki do sosu na patelni i duś na wolnym ogniu przez 10 minut pod
pokrywką.
Dawniej krucheniki przygotowywano głównie z wieprzowiny i były serwowane tylko w wielkie święta. Dziś robione są na co dzień z różnych mięs białych i czerwonych. W Polsce robi się w ten sposób głównie zrazy zawijanie z wołowiny, jednak z uwagi na ich dość charakterystyczny smak nie mają tylu amatorów co ukraińskie krucheniki.
Wypróbujcie przepis. Są naprawdę pyszne!