w

Proste i skuteczne rozwiązania ochrony róż przed chorobami grzybowymi

Pierwszym i najważniejszym objawem choroby zwanym „mączniakiem prawdziwym” – jest pojawienie się na liściach roślin białego nalotu.

Zainfekowane, zmieniają się i wyglądają jak posypane mąką. Najczęstszą przyczyną choroby jest niewłaściwa pielęgnacja roślin – nadmierne lub niewystarczające podlewanie, słabo spulchniona gleba, nadmiar azotu w podłożu. Choroba może obejmować nie tylko liście, ale także łodygi, kwiaty i pąki róż.

Jednym z najprostszych sposobów leczenia mączniaka prawdziwego jest traktowanie go wodnym roztworem mydła i sody. Aby przygotować narzędzie, weź 1/2 kostki startego mydła do prania i 25 g sody oczyszczonej i wymieszaj je w 5 litrach gorącej wody.

Aby uzyskać całkowite wyleczenie, krzaki należy spryskać tym silnym środkiem przeciwgrzybiczym tylko trzy razy w tygodniu. Produkt należy stosować na świeżo – nie zaleca się przechowywania. Do rozpylania pożądane jest wybranie bezwietrznej i niezbyt słonecznej pogody.

Ważne jest, aby pamiętać, że przed zabiegiem należy usunąć wszystkie dotknięte liście, odciąć pąki i pędy. Aby osiągnąć maksymalny efekt, krzew róży należy całkowicie pokryć roztworem leczniczym.

Witriol miedziowy

Roztwór terapeutyczny siarczanu miedzi skutecznie hamuje rozwój chorób grzybiczych. Aby go przygotować, rozcieńcz 5g siarczanu miedzi w 250 ml gorącej wody.

Tę mieszaninę powoli wlewa się do pięciolitrowego pojemnika z wodą, miesza i rozpoczyna spryskiwanie. W celu lepszego przylegania kompozycji leczniczej do liści dodaje się do niej 100 g mydła w płynie.

Roztwór manganu

Przygotuj roztwór do opryskiwania róż w proporcji 2,5 g nadmanganianu potasu na 10 litrów wody. Krzewy dotknięte mączniakiem prawdziwym spryskaj otrzymanym jasnoróżowym płynem. Ta metoda jest najbardziej skuteczna w zapobieganiu i na początku choroby, dlatego ważne jest, aby rozpocząć leczenie roślin na czas.

Źródło i Miniatura wpisu: intermarium.news