Jak prawidłowo wykorzystać popiół, aby naprawdę ogród na nim skorzystał?

Popiół drzewny to doskonałe i darmowe narzędzie dla wielu ogrodników i działkowiczów. Jeśli masz dostęp do tak wspaniałego narzędzia, zdecydowanie powinieneś z niego skorzystać.

Ale jak właściwie wykorzystać popiół w ogrodzie, aby nie zaszkodzić roślinom, ale by naprawdę skorzystały z jego zastosowania?

Jest kilka ważnych punktów, na które należy zwrócić uwagę.

Popiół nadaje się do stosowania na glebach lekko kwaśnych i kwaśnych, ponieważ ma działanie zasadowe. Jeśli gleba jest już zasadowa, popiół nie jest wskazany. Dlatego przed użyciem popiołu upewnij się, jaki rodzaj masz rodzaj gleby. Możesz się tego dowiedzieć za pomocą patyczków lakmusowych, które są sprzedawane we wszystkich sklepach ogrodniczych lub mierników elektronicznych.

Musisz również wiedzieć, które rośliny lubią kwaśną glebę. W żadnym wypadku nie trzeba dodawać do nich popiołu! Do takich roślin należą prawie wszystkie drzewa iglaste, a także borówki, kalina, jarzębina, wiciokrzew, rododendron, hortensja itp. jeśli gleba jest uboga w potas, lepiej dla takich roślin będzie jeśli uzupełnisz go siarczanem potasu.

Te rośliny szczególnie lubią popiół: kapusta, pomidory, papryka.

Każdej wiosny podczas przekopywania popiół można wykorzystać jako dodatkowe, naturalne nawożenie. Popiół stosuje się w następujący sposób: 1 wiadro popiołu na 3-4 m2, po jego zastosowaniu gleba staje się luźniejsza, co jest bardzo korzystne dla roślin.

Nawożenie płynne popiołu wygląda następująco: 1 szklanka popiołu (150-200 g) na wiadro wody (10-12 litrów) i podlać rośliny.

Więcej o zastosowaniach popiołu możesz przeczytać tu: Popiół: ma wiele zastosowań, o których wcześniej nie słyszałeś.

Miniatura wpisu: freepik.com

Używamy czosnku w ogrodzie – jak i kiedy jest niezastąpiony

Jak pozbyć się drutowców, larw chrząszczy, które dewastują uprawy