Używamy czosnku w ogrodzie – jak i kiedy jest niezastąpiony

Dla ogrodników i działkowiczów wraz z nadejściem ciepła nadchodzi aktywny czas na zwalczanie szkodników.

Oprócz pestycydów nie mniej skuteczne, ale za to ekologiczne są środki ludowe, w tym napar czosnkowy na mszyc i inne szkodniki, którzy niszczą plony.

Czosnek zawiera fitoncydy – substancje przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają zapobiegać pojawianiu się i rozprzestrzenianiu szkodników, takich jak mszyce i przędziorki, które są niebezpieczne dla roślin żerując na liściach. Ponadto aktywne estry czosnku odpychają inne stworzenia szkodliwe dla upraw. Substancją aktywującą odstraszające działanie czosnku jest siarczyn dallilowy. Czosnek to naturalny środek owadobójczy, który jest szczególnie pomocny w zwalczaniu owadów zjadających liście, roztoczy i mrówek. Najczęstsze szkodniki, przeciwko którym pomaga działanie czosnku, to:

  • mszyca;
  • gąsienica kapusty;
  • ćma jabłkowa;
  • ślimaki;
  • wciornastki;

Ponadto estry czosnku pomagają chronić roślinę przed grzybami i bakteriami. Rośliny należy również podlewać naparem z czosnku, aby wzmocnić ich odporność.

Przepisy na napar z czosnku

W ogrodzie i ogródku warzywnym prawie wszystko można podlewać naparem z czosnku. Do najbardziej potrzebujących takiego wsparcia roślin należą pomidory, szpinak, rzodkiewki, kapusta, ogórki i inne.

Napar z czosnku przygotowuje się ze wszystkich składników tej rośliny – liści, ząbków, a nawet łusek.

Napar z czosnku uniwersalny przeciw szkodnikom

Aby pozbyć się ćmy kapuścianej, mszyc, gąsienic, ogrodnicy stosują do opryskiwania następujący spray czosnkowy, który jest przygotowuje się w następujący sposób:

Główkę czosnku dobrze zmiażdżyć i polać olejem roślinnym. Pozostawić mieszaninę na 1 dzień.
Odcedzony napar w ilości 2 łyżeczki wymieszać z 500 ml wody, dodać 0,5 łyżeczki mydła w płynie i wymieszać. Odcedzić ponownie.

Rośliny spryskiwać tym roztworem, aby zapobiec także pojawieniu się brązowej zgnilizny, pojawieniu się plam na liściach i chorobom grzybiczym.

Inny sposób na zrobienie naparu z czosnku do opryskiwania. Czosnek należy przetrzeć przez maszynkę do mięsa i dodać wodę w proporcji 1:1. W ciepłym, ciemnym pomieszczeniu mieszankę odstawić na 7-10 dni. Rośliny spryskuje się gotowym roztworem w ilości 50 – 70 ml na wiadro wody. Aby roztwór dobrze osadzał się na powierzchni liści, można dodać do niego trochę mydła.

Napar z czosnku do pomidorów

Pomidory spryskuje się naparem z czosnku przygotowanym według poniższego przepisu, aby pozbyć się phytophthora. Ten napar z czosnku w sprayu należy stosować 4-5 razy w sezonie:

Przepuścić 200 g czosnku przez maszynkę do mięsa zalać 1 litrem wody, nalegać przez 5 dni. Odcedzić.
Rozcieńczyć w 10 litrach wody i dodać 30 g rozpuszczonego mydła.

Spryskać krzaki pomidorów, gdy owoce zawiążą.

Napar z czosnku do kwiatów

Napar czosnkowy służy również do podlewania kwiatów, które zdobią ogród. Mieczyki można ochronić przed Fusarium sadząc 1 rząd czosnku pomiędzy 2 rzędami kwiatów oraz podlewając i opryskując naparem czosnkowym, przygotowanym z 300 g zmiażdżonych części czosnku (mogą być także liście) i 5 litrów wody. Napar odcedzić po 2 dniach odstania i rozcieńczyć w 10 litrach wody. Podlewać kwiaty pół litra na większe okazy.

Uwaga! Nie należy podlewać i opryskiwać w słoneczną, upalną pogodę.

Mimo skuteczności, przygotowany napar z czosnku nie przynosi natychmiastowych efektów. Trzeba na nie poczekać, a oprysk powtórzyć.

Miniatura wpisu: freepik.com/youtube.com

Czym nakarmić sadzonki, aby były silne, zdrowe i dawały obfite plony

Jak prawidłowo wykorzystać popiół, aby naprawdę ogród na nim skorzystał?