w ,

Popiół: ma wiele zastosowań, o których wcześniej nie słyszałeś

Masz w domu piec, kominek lub lubisz grillować w ogrodzie?

Być może zadawałeś sobie pytanie, co można zrobić z popiołem?

14 przydatnych pomysłów na wykorzystanie popiołu drzewnego.

1. „Kąpiel” dla drobiu

Wymieszaj popiół i piasek w stosunku 1:1, wlej do skrzyni, starej opony lub po prostu na ziemię, na której zwykle biegają ptaki. W ten sposób pozbywają się pasożytów.

2. Ochroń róże przed ślimakami

Rozłóż popiół szerokim okręgiem wokół każdej łodygi róż. To ochroni twoje rośliny przed atakami ślimaków.

3. Nawożenie

Wymieszaj niewielką ilość popiołu drzewnego i kompostu. To go wzbogaci. Ale nie dodawaj zbyt dużo, aby uniknąć stworzenia zbyt kwaśnej mieszanki.

4. Nawóz do trawników

Trawniki uwielbiają popiół, który jest bogaty w składniki odżywcze. Popiół drzewny zawiera od 10 do 25% wapnia, od 1 do 4% magnezu, od 5 do 15% potasu i od 1 do 3% fosforu. Doskonały koktajl! Rozsyp niewielką ilość popiołu na trawniku.

5. Uniwersalny środek czyszczący

Popiół wymieszaj z wodą do uzyskania konsystencji pasty. Możesz użyć gąbki do czyszczenia przypalonych naczyń. Ta pasta może być również używana do czyszczenia szyby w drzwiczkach piekarnika.

Działa również dobrze na plamy na drewnianych meblach. Pasta może być używana do polerowania srebrnych przedmiotów. Uważaj, mieszanina może rysować powierzchnie! I nie zapomnij o rękawicach ochronnych.

6. Nawóz do pomidorów

Popiół jest bogaty w potas, wapń i krzemionkę. A pomidory uwielbiają tę mieszankę substancji. Umieść trochę popiołu wokół sadzonek, aby pomóc im szybciej rosnąć.

7. Topi lód

Chodnik lub podjazd są pokryte lodem? Posyp popiołem. Przyspiesza topnienie lodu i uchroni Cię przed upadkiem.

8. Szybsze topnienie śniegu

Popiół jest również bardzo skuteczny w szybkim ogrzewaniu śniegu. Dlaczego? Ponieważ popiół ma charakter zasadowy. Kiedy na zewnątrz jest słoneczny dzień, ciemny kolor popiołu daje śniegowi jeszcze więcej ciepła, przyspieszając proces topnienia.

9. Przeciw glonom

Popiół zapobiega rozwojowi glonów w wodzie. Łyżka popiołu wystarczy na 3800 litrów wody! Bardzo przydatne, gdy musisz zadbać o oczko wodne lub sadzawkę w swoim ogrodzie.

10. Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z toalety, zawiń popiół w szmatkę lub starą koszulkę i umieść go w łazience. Jeśli chcesz usunąć z psa nieprzyjemny zapach, posyp sierść popiołem, a następnie wyszczotkuj. Nieprzyjemny zapach zniknie.

11. Staromodne pranie

Popiół można również wykorzystać do prania. Chociaż jest to stosunkowo dłuższy proces, działa. Popiół drzewny wlewa się do wody i pozostawia. Wodę przecedza się przez gazę i w tej wodzie gotuje brudne pranie.

12. Ochrona drzew i krzewów owocowych

Posyp drzewa owocowe popiołem: morele, brzoskwinie, wiśnie… Owoce pestkowe to uwielbiają! Podobnie jak jabłonie.

13. Odstraszanie mszyc

Jeśli twoje rośliny są zaatakowane przez mszyce lub inne owady pełzające, dokładnie je zwilż i posyp je przesianym popiołem. Pozostaw na noc i zmyj rano. Wszystkie owady umrą lub znikną. Ta metoda działa również bardzo dobrze w przypadku pomidorów.

14. Plamy na skórze z farby

Jeśli farbujesz włosy i po spłukaniu masz ślady na skórze, usuń je popiołem. Zwilż koniec szmatki w roztworze popiołu wodą i zetrzyj ślady na skórze.

Następnie jeszcze raz umyj głowę, a ślady farby odejdą do przeszłości. Zawsze pomoże tam, gdzie nic innego nie działa.

Źródło: youtube/GrowVeg, Miniatura wpisu: pinterest.com