Nie po to zadajemy sobie masę trudu by wyhodować własne warzywa by karmić je chemią, a tym samy potem siebie.
Niemniej rośliny trzeba wesprzeć, ponieważ niektóre z nich są bardzo żarłoczne i potrzebują naprawdę wielu składników odżywczych, by były silne zdrowe i obficie plonowały.
Aby zbiory ogórki w Twoim ogrodzie były obfite, a ich owoce pyszne i nie zawierały ani grama chemii, spróbuj użyć naturalnych nawozów. Są bardzo potrzebne, a przy tym tanie. I nawet początkujący ogrodnik może je przygotować.
Naturalne nawozy do ogórków
Nawożenie ogórków drożdżami
Drożdże zwiększają przyswajanie azotu, potasu i innych pierwiastków śladowych. Po wprowadzeniu nawozu drożdżowego system korzeniowy roślin wzmacnia się.
Wspomagają wzrost i rozwój rośliny, przyspieszają początek owocowania i wzmacniają układ odpornościowy.
Do przygotowania nawozu nadają się zarówno drożdże świeże, jak i suszone. Należy je rozcieńczyć wodą i dodać cukier, co przyspieszy fermentację, pozostawić na kilka dni, a następnie użyć do podlewania.
Przepis i sposób użycia
Na 100 g świeżych drożdży potrzebujesz 50 g cukru i 10 litrów wody. Dla wygody pożądane jest, aby najpierw rozpuścić cukier i drożdże w 1 litrze płynu, pozostawić na 3 dni, a dopiero potem rozcieńczyć pozostałą wodą. Pod każdy krzak należy wlać 1 litr drożdżowej wody.
Aby zrobić nawóz z suchych drożdży, należy wziąć 10 g drożdży i 2 łyżki cukru, rozcieńczyć w 10 litrach wody i odczekać 2-3 dni. Przed użyciem każdy litr roztworu rozpuszcza się w 5 litrach wody.
Płynny nawóz z trawy
Dobry wynik daje podlewanie naparem ziołowym (Na przykład – z pokrzywy, mniszka lub żywokostu).
Zawiera dużo azotu, który jest łatwo przyswajalny i pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Jako podstawę do nawozu można też użyć trawy. W przypadku ogórków szczególnie przydatne są pokrzywy i mniszek lekarski.
Przepis i sposób użycia
Przygotowanymi roślinami należy wypełnić beczkę do 2/3 beczki wysokości i zalać je wodą do pełna.
Przykryć pojemnik pokrywką i pozostawić w nasłonecznionym miejscu do sfermentowania. Następnie rozcieńczyć w stosunku 1:10 i użyć do podlewania. Resztkami trawy można ściółkować glebę.
Karmienie ogórków nabiałem
Podlewanie lub spryskiwanie ogórków roztworem mleka i wody nie tylko dobrze wpływa na ich wzrost, ale także odstrasza szkodniki.
Po takim nawożeniu roślina lepiej wchłania makro- i mikroelementy z gleby. Do przygotowania nawozu konieczne jest wybranie niesterylizowanego i niepasteryzowanego mleka o niskiej zawartości tłuszczu.
Przepis i sposób użycia
Do podlewania roślin, wymieszaj 1 litr mleka z 5 litrami wody. Zużycie roztworu nie powinno przekraczać 0,5 litra na każdy krzak.
Do opryskiwania stężenie roztworu należy zmniejszyć. Wymieszaj 1 litr mleka, 10 litrów wody, 30 kropli jodu i 100 g startego mydła do prania. Aby uzyskać najlepszy efekt, ogórki opryskuj w pochmurną bezwietrzną pogodę.