w

Nie wlewaj wody z gotowania jajek do zlewu. Oto dlaczego

Jajka to cała masa składników odżywczych i pierwiastków śladowych. Chętnie je zjadamy w postaci gotowanej, ale wodę z nich większość ludzi jest przyzwyczajona wylewać do zlewu.

Tymczasem sama woda też jest bardzo przydatna, a wylewanie jej jest prawdziwym marnotrawstwem!

Wykorzystanie wody z gotowania jaj

Woda z gotowania jaj ma wysoką zawartość wapnia, dlatego dobrze jest ją wykorzystać do podlewania roślin.

Aby właściwie wykorzystać tę wodę jako darmowy nawóz, wystarczy zamiast wylewać ją do zlewu, schłodzić i podlać rośliny.

Woda przyspiesza ich wzrost, a także ukorzenienie świeżo posadzonych.

Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to nawożenie odpowiednie dla każdej rośliny. Nie będą zadowolone z takiego nawozu rośliny kwasolubne takie jak azalie, rododendrony, hortensje, magnolie, ale także truskawki i ogórki.

Natomiast jak najbardziej taką wodę docenią pomidory, bakłażany, sałaty, wiśnie czy jabłonie, a także kwitnące krzewy preferujące glebę zasadową.

Należy również pamiętać, żeby nie podlewać wodą po jajkach roślin w chwili stosowania innych nawozów, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do przenawożenia, a tego rośliny także nie lubią.

Wykorzystanie skorupek jaj

Można również wykorzystać skorupki jajek. Starte na proszek świetnie wpływają na poprawę struktury gleby, składu i dotlenienie. Można go wysypywać do otworów podczas sadzenia roślin lubiących środowisko zasadowe oraz stosować w formie naparu do podlewania.

Z kolei pokruszone i rozsypane wokół roślin odstraszają ślimaki, które nie mogą się poruszać po ostrych krawędziach pokruszonych skorup.

Warto także pamiętać o właściwej technice zbierania i przechowywania, ponieważ bez przestrzegania pewnych zasad skorupka będzie się psuć i będzie się nadawać do wyrzucenia.

Trzeba ją umyć z resztek jajka, wysuszyć i przechowywać w kartonowym/tekturowym pojemniku, żeby zapewnić jej przewiew.

A może już stosujesz wodę z jajek i skorupki w swoim ogrodzie albo do roślin domowych?

Miniatura wpisu: freepik.com