w

Karmienie truskawek na etapie kwitnienia: czym karmić, a czego nie robić

Kiedy na truskawce powstaje kwiat, należy zmienić schemat karmienia. Jeśli przed fazą kwitnienia głównym składnikiem nawozów był azot, tak teraz musi to być tandem potasu i fosforu.

To ich dostępność w glebie ma bezpośredni wpływ na wielkość plonu i smak owoców.

Przy dalszym stosowaniu mieszanek azotu krzewy truskawek będą rosły w masę zieloną, a to zawsze jest ze szkodą dla owocowania.

Karmienie truskawek na etapie kwitnienia

Z pośród nawozów do truskawek kwitnących najbardziej ekonomiczne pod względem kosztów będzie azotan potasu (azot jest w nim obecny, ale w mniejszym stopniu) i monofosforan potasu.

Droższe, ale łatwiejsze w użyciu będą: organiczny Flovorit truskawka i Biopon, ekologiczny Target do truskawek czy inne mineralne ekologiczne nawozy. Wszystkie dają porównywalny efekt, mający na celu wydobycie cech odmianowych krzewu, poprawę smaku owoców, ich ilości i wielkości.

Z kategorii nawozów naturalnych do truskawek kwitnących zwykły popiół będzie całkowicie darmowym, a także skutecznym wsparciem. Należy rozpuścić 0,5 litra popiołu w 10 litrach wody i podlewać pod korzeń w ilości 0,5 litra na krzak.

Zaraz po suplementacji warto pomyśleć o ochronie owoców przed ślimakami. Te szkodniki mogą pojawić się nagle i uszkodzić znaczną liczbę owoców nawet w ciągu jednej nocy. Najlepiej stosować ochronę zanętową lub barierową, aby nie psuć gleby różnymi chemikaliami.

Miniatura wpisu: freepik.com