Korzystaj dopóki kwitnie. W medycynie tradycyjnej stosowany w chorobach stawów, kaszlu, reumatyzmie…

Czy u was także maj pachnie bzem? Lilak pospolity jest zdecydowanie królem polskich ogrodów.

Różne części lilaka (Syringa L.) były stosowane jako tradycyjne chińskie leki ziołowe w leczeniu kaszlu, ostrego żółtaczkowego zapalenia wątroby, biegunki, zapalenia spojówek, zapalenia oskrzeli i wielu innych dolegliwości.

Lilak w ziołolecznictwie

Lilak zawiera kwas askorbinowy (witaminę C), olejki eteryczne, kumaryny, garbniki, flawonoidy.

Większość tradycyjnych zastosowań jest powiązana z czynnościami biologicznymi i potwierdzona nowoczesnymi badaniami. Badania farmakologiczne in vitro i in vivo wykazały, że ekstrakty i czyste związki wykazują istotne właściwości hepatoprotekcyjne, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, kardioprotekcyjne.

Nasza polska medycyna ludowa rzadko korzystała z tego surowca wykorzystując napary z kwiatów przy biegunkach i braku apetytu (E. Kuźniewski, J. A. Puziewicz), czasem kokluszu, zaś wywar z owoców do regulowania miesiączkowania (Cz. Bańkowski, E. Kuźniewski).

Surowce należy zbierać przy suchej pogodzie. Kwiaty podsusza się na słońcu, a następnie w cieniu na świeżym powietrzu; liście suszy się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub w cieniu na świeżym powietrzu. Należy pamiętać, że lilak ma związki toksyczne dlatego spożycie preparatów z bzu wymaga ścisłego przestrzegania zalecanej dawki i czasu stosowania.

Bezpiecznie jest stosować zewnętrznie. Nie wolno stosować w ciąży i laktacji, przewlekłej niewydolności nerek, kłębuszkowym zapaleniu nerek, braku miesiączki, atonii jelitowej. Możliwa jest też indywidualna nietolerancja.

Maść z kwiatów bzu

Dokładnie wymieszaj 100 g świeżych kwiatów bzu z 100 g niesolonego masła. Podgrzewaj mieszaninę w łaźni wodnej przez pół godziny, odcedź, ostudź. Wcieraj w bolące stawy lub kręgosłup przy reumatyzmie, rwie kulszowej, artretyzmie, artrozie, osteochondrozie.

Olej z kwiatów i liści bzu

300 g mieszanki świeżych kwiatów i liści bzu zalej 1 litrem rafinowanego oleju słonecznikowego i parz na słońcu przez 1 miesiąc, regularnie wstrząsając. Odcedź gotowy olej. Stosować do rozcierania przy schorzeniach stawów i kręgosłupa.

Nalewka alkoholowa z bzu

Łagodzi dolegliwości reumatoidalne, stosowana w leczeniu przeziębień, przy gorączce, jest silnym środkiem antyseptycznym stosowanym w leczenie ran i zadrapań. Działa przeciwbólowo, antyseptycznie, moczopędnie, obniża poziom glukozy we krwi.

Zaleca się wykonanie nalewki z pąków bzu, ponieważ zawierają one najbardziej przydatne składniki, ale można użyć też rozwiniętych kwiatów.

50 g suszonych kwiatów bzu zalać 0,5 litra wódki, zakorkować, nalegać w ciemnym miejscu przez 2 tygodnie, przecedzić.

Stosować do wcierania w bóle stawów lub kręgosłupa przy artretyzmie, artrozie, reumatyzmie, dnie moczanowej, osteochondrozie. W tym samym czasie można zażywać 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem, 15-20 kropli rozcieńczone w niewielkiej ilości przegotowanej wody. Czas stosowania nie dłużej niż 1 miesiąc, następnie należy zrobić przerwę na 10 dni i w razie potrzeby powtórzyć.

Napar z liści, kwiatów, gałązek

1 łyżka na szklankę wrzątku; 2-4 razy dziennie po 1 szklance, zależnie od rodzaju choroby i potrzeby

Odwar z kory

1 łyżka na szklankę wody, gotować 8-10 minut, odstawić na 30 minut, przecedzić: do płukanek, irygacji, przemywania, okładów; ponadto doustnie 100 ml odwaru do 4 razy dziennie.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródła:

Syringa vulgaris L. – lilak pospolity w praktycznym ziołolecznictwie


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33049343/

Miniatura wpisu: freepik.com

Karmienie truskawek na etapie kwitnienia: czym karmić, a czego nie robić

Naturalne odżywianie dla dużej uprawy pomidora