Koper kiełkuje długo, wschody widać dopiero po co najmniej dwóch tygodniach. Bywa nawet, że trwa to dłużej, albo nie pojawia się wcale.
Istnieje jednak możliwość przyspieszenia tego procesu. Sposobów jest kilka, a wszystkie gwarantują świetne rezultaty. Koperek może wykiełkować nawet w trzy dni!
Metody na przyspieszone kiełkowanie koperku
Żeby nasiona kopru szybko wykiełkowały musimy pozbawić je związków hamujących kiełkowanie, olejków eterycznych i zmiękczyć okrywę nasienną. Możemy to zrobić za pomocą jednej z 3 metod.
1. Moczenie w wodzie
Metoda pierwsza to moczenie najpierw w gorącej, a potem w zimnej wodzie.
Nasiona koperku musimy umieścić w tkaninowym woreczku. Może to być gaza, ściereczka, czy kawałek innej tkaniny. Zawiązujemy na supeł, żeby nasiona się nie mogły wydostać i zanurzamy woreczek w wodzie o temperaturze 50-60 stopni na jakieś 2 minuty. Następnie przekładamy je do naczynia z zimną wodą, w której trzymamy je 2 dni. W tym czasie zimną wodę musimy wymienić 2-3 razy.
Po wyjęciu nasiona suszymy, aby podczas siewu się nie sklejały i wysiewamy.
2. Zanurzanie naprzemienne w wodzie
Nasiona umieszczamy w tkaninie w podobny sposób jak wyżej. Ta metoda również polega na umieszczeniu nasion w gorącej i zimnej wodzie jednak z tą różnicą, że robimy to wielokrotnie naprzemiennie. Różnica polega także na tym, że woda ma mieć wyższą temperaturę.
Przygotowujemy dwie miseczki jedna wypełniona wrzątkiem, a druga zimną wodą. Zanurzamy woreczek z nasionami najpierw we wrzącej wodzie na 2 sekundy i przenosimy do zimnej też na 2 sekundy. I powtarzamy takie naprzemienne zanurzanie 15 razy.
Następnie zostawiamy nasiona w woreczku na 2 dni. Nie mają być zanurzone w wodzie, ale nie mogą też wysychać. Spryskujemy worek wodą tak, by był stale wilgotny.
3. Moczenie w alkoholu
Moczenie w alkoholu jest metodą najskuteczniejszą, ponieważ nie tylko pozbawia nasiona olejków eterycznych i zmiękcza osłonkę, ale także dezynfekuje je zapewniając większą odporność na choroby bakteryjne i grzybowe.
Może to być dowolny alkohol (35-45 % wódka, koniak, whisky itp.).
W tym wypadku także umieszczamy nasiona w tkaninowym woreczku, a następnie zanurzamy w alkoholu na pół godziny. Po tym czasie wyjmujemy z alkoholu i płuczemy je pod bieżącą wodą o temperaturze zbliżonej do pokojowej. Następnie suszymy i siejemy.
Jak prawidłowo siać nasiona kopru
Temperatura gleby powinna mieć co najmniej 10 stopni Celsjusza, w zimniejszej koper nie wykiełkuje. Powinna też być w miarę stała. Koperek nie znosi przymrozków.
Do podłoża dodajemy gotowego kompostu lub humusu, oraz trochę popiołu drzewnego. Gleba musi być luźna. Nasiona siejemy na głębokość około 1 centymetra. Koperek lubi słońce, w cieniu rośnie marnie. Źle również znosi zarówno suszę jak i nadmiar wilgoci. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie błotniste.