Jeśli chcemy jeść własne, słodkie i zdrowe pomidory musimy im poświęcić sporo uwagi i troski.
Oto lista rzeczy, których NIE należy robić podczas uprawy sadzonek pomidorów:
1. Nie kupuj nasion z niesprawdzonych źródeł. A jeśli już to zrobisz nie sadź od razu do ziemi bez odpowiedniego zdezynfekowania. Trzeba potraktować je roztworem manganu. Zanurz w nim nasiona na 20 minut, a następnie spłucz pod bieżącą wodą. Nie martw się jeśli nasiona ciemnieją od nadmanganianu potasu, to im nie szkodzi.
2. Nie trzymaj nasion w roztworze dłużej niż 12-20 godzin, w przeciwnym razie po spuchnięciu zaczną kiełkować i uduszą się w wodzie. Do ich namoczenia najlepiej używać stopionej wody. Trzeba zamrozić zwykłą wodę w zamrażarce lodówki, a następnie rozpuścić lód, będzie żywą, aktywną wodą bez szkodliwych zanieczyszczeń.
Możesz również użyć soku z aloesu (nawet nierozcieńczonego) do namoczenia nasion. Ale przed wyciśnięciem liści rośliny, która ma co najmniej trzy lata, należy trzymać liście przez tydzień w lodówce. Nasion namoczonych w soku z aloesu nie myj wodą.
3. Nie spiesz się, aby jak najwcześniej zasiać pomidory na sadzonki. Lepsze będą młode i niskie niż stare, cienkie i wyciągnięte. Optymalny wiek sadzonek pomidorów do sadzenia w ziemi to 40-50 dni. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania doświetlenia sadzonek – nie warto siać w lutym.
4. Nie siej nasion w ziemi ogrodowej. Mieszanka glebowa powinna być lekka i sypka, składać się z równych części gleby leśnej lub kompostowej, próchnicy i piasku i z dodatkiem pół litra popiołu drzewnego na wiadro mieszanki glebowej.
5. Nie dopuszczaj do spadku temperatury powietrza przed wschodami. Najkorzystniejsza temperatura to 23-25 stopni Celsjusza. Zapewnia to szybkie kiełkowanie i pomaga uniknąć „czarnej nogi” – grzybicy i zgnilizny korzeni.
6. Nie przegap momentu kiełkowania. Gdy tylko pojawią się pierwsze wschody, natychmiast wystawiaj pojemniki z sadzonkami do światła.
7. Nie przelewaj roślin. Podlewaj tylko wtedy, gdy wyschnie wierzchnia warstwa gleby. Należy stale pamiętać, że przy nadmiernej wilgoci, niskiej temperaturze powietrza i słabym oświetleniu wzrasta ryzyko choroby grzybowej, która może zniszczyć plony z dnia na dzień.
W celach profilaktycznych zaleca się raz w tygodniu podlewać sadzonki słabym roztworem manganu, posypać cienką warstwą przesianego popiołu i po każdym podlewaniu lekko spulchniać glebę.
8. Nie trzymaj sadzonek zbyt blisko siebie, ponieważ rosnące rośliny wymagają coraz większej przestrzeni. Konieczne jest rozsunięcie doniczek tak, aby liście się nie dotykały.
9. Nie dopuszczaj do przerastania roślin, ponieważ takie sadzonki (cienkie, długie, blade, kruche) nie dadzą wysokiej jakości, dobrych zbiorów. Ale jeśli to się zdarzy przesadź je do dużego pojemnika (4-5-litrowych wiader).
Jeśli nie ma takiej możliwości, odetnij górę, ukorzeń ją w słoiku z wodą i posadź w ziemi. A pozostała roślina będzie nadal rosła. W ten sposób z jednej rośliny otrzymujesz dwie.
10. Nie zostawiaj sadzonek samym sobie. Wymagają nieustannej uwagi i troski. Podziwiaj je, rozmawiaj z nimi. A jeśli nagle zauważysz, że wyglądają na przygnębione, ich liście zwijają się i opadają w dół (jest to szczególnie widoczne wieczorem) – pospiesz im z pomocą.
11. Nie wsadzaj do ziemi bez wcześniejszego hartowania. Na tydzień lub dwa przed przesadzeniem sadzonek w ziemi należy je zahartować na świeżym powietrzu. Należy to robić przy spokojnej, bezwietrznej pogodzie, po stopniowo zwiększanym czasie spędzanym na zewnątrz. Sadzić najlepiej wieczorem lub przy pochmurnej pogodzie.
Przestrzegaj tych zasad, a będziesz cieszyć się dorodnymi pomidorami z własnych krzaków.