w

Jak wykorzystać krzaki pomidorów: 3 sposoby, które zaskoczą nawet doświadczonych ogrodników

Pomidory są jednymi z najpopularniejszych warzyw uprawianych w naszych ogrodach. Latem cieszymy się soczystymi i dojrzałymi owocami, które wzbogacają nasze sałatki, sosy i przetwory. Ale co z pozostałościami po zbiorach? Czy zastanawialiście się kiedyś, co można zrobić z zielonymi częściami pomidora po zerwaniu owoców?

Oto kilka pomysłów na wykorzystanie tych, wydawałoby się bezużytecznych części!

1. Naturalny nawóz

Zielone części pomidora są znakomitym nawozem zielonym. Możesz je posiekać i dodać bezpośrednio do kompostu. Pomogą wzbogacić glebę cennymi składnikami, dostarczając dostępne elementy dla innych roślin.

Innym sposobem wykorzystania krzaków pomidora jako nawozu jest spalenie ich i wykorzystanie popiołu jako nawozu. Jego zaletą jest to, że pozwala pozbyć się wszelkich organizmów chorobotwórczych. Można zatem spalić nawet zainfekowane rośliny, nie martwiąc się, że użycie ich może zaszkodzić innym roślinom. Przed spaleniem trzeba je wysuszyć.

Popiół można stosować na sucho lub sporządzić napar. Sposób użycia: pół szklanki na metr kwadratowy. Stosować przy suchej i bezwietrznej pogodzie. Można również zrobić napar, w tym celu należy rozcieńczyć 2 litry popiołu z 8 litrami wody i odstawić na kilka dni. Naparem można podlewać i stosować jako opryski dolistne.

Jeszcze inaczej staną się nawozem jeśli wykorzystamy je do ściółkowania. Ograniczą rozwój chwastów wokół roślin, a po pewnym czasie, rozłożą się i staną się źródłem wartościowych składników odżywczych. Dodatkowo mają ważną cechę: krzaki pomidorów mają ostry zapach, który może odstraszyć myszy, nornice i inne szkodniki. W przypadku ściółkowania części zielone musza być zdrowe. Jeśli na liściach lub łodygach występują oznaki choroby, niedopuszczalne jest ich stosowanie w tej formie.

2. Zapobieganie szkodnikom

Części zielone pomidorów zawierają trującą solaninę. Dlatego na ich bazie możesz przygotować napar, który pomoże pozbyć się różnych szkodników. Aby przygotować napar należy wykonać kilka kroków:

Zmiel lub posiekaj 500 g świeżych lub suchych krzaków.
Zalej 5 litrami wody i odstaw na dwa dni w ciepłe miejsce.
Napar należy co jakiś czas mieszać.
Tak przygotowany napar należy przefiltrować i dodać odrobinę mydła lub płynu do mycia naczyń, co pomoże długo utrzymać się naparowi na powierzchni opryskanych roślin.

Naparem opryskujemy trzy razy w ciągu trzech dni w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Po deszczu zabieg powtarzamy.

3. Eksperymenty w ogrodzie

Jeśli jesteś doświadczonym ogrodnikiem, istnieje możliwość eksperymentowania z pozostawionymi częściami pomidorów. Te części mogą stanowić źródło nowej rośliny i owocować ponownie.

Podsumowanie

Nie ma sensu wyrzucać zielonych części pomidorów po zbiorach, skoro istnieje wiele kreatywnych sposobów ich wykorzystania. Mamy nadzieję, że te pomysły zainspirują cię do bardziej rozszerzonej i ekologicznej uprawy w twoim ogrodzie. Pamiętaj, że natura zawsze daje nam więcej niż się spodziewamy – warto z tego skorzystać!