Jak rozmnożyć grudnik

Jak rozmnażać grudnik kaktus bożonarodzeniowy i inne szlumbergery

Do szlumberger, czyli kaktusów świątecznych mamy szczególny sentyment. Od lat goszczą na naszych parapetach i zachwycają kwitnieniem w okresie, kiedy inne rośliny odpoczywają. Nie każdy wie, że są to rośliny bardzo łatwe do rozmnażania. Dziś pokażemy jak rozmnażać grudnik i inne szlumbergery.

Uprawa szlumberger

Istnieje wiele odmian szlumberger. Nazywamy je świątecznymi kaktusami, ponieważ kwitną w porze różnych świąt. Mamy więc kaktus Dziękczynienia, Bożonarodzeniowy czy Wielkanocny. Kaktus Bożonarodzeniowy najczęściej nazywamy grudnikiem.

czym się różnią liście kaktusów świątecznych

Rośliny te są bardzo podobne do siebie. Dlatego większość cech dotyczących ich uprawy i rozmnażania stosuje się tak do grudnika, jak i pozostałych.

Rozmnażanie grudnika, kaktusa bożonarodzeniowego i innych szlumberger

Najprostsza metoda rozmnażania tych roślin polega na odcięciu na sadzonki 3-4 członów pędów wydezynfekowanymi nożyczkami. Następnie zanurzeniu miejsca cięcia w ukorzeniaczu i wetknięcie sadzonek do doniczki z ziemią.

Bardzo ważna jest pielęgnacja roślin po umieszczeniu w doniczce. Pędy kaktusa nie mogą zostać ani zalane, ani przesuszone. Obie sytuacje szybko zniweczą nasz wysiłek.

Aby korzenie grudnika dobrze się wykształciły, muszą mieć dostęp stały do wilgoci.

Jak rozmnażać grudnik i inne szlumbergery

Wystarczy jednak owinąć sadzonki papierem toaletowym, a za miesiąc wykiełkują! Bardzo prosta, skuteczna, sprawdzona metoda ukorzeniania nawet kwitnącego kaktusa. Sadzonki nie będą już gnić!

W przypadku szlumbergery, możliwe jest ukorzenianie pędów zarówno z kwiatami, jak i bez kwiatów. Kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków, aby zwiększyć szanse na skuteczne ukorzenienie i rozwój nowych roślin.

Pobierz sadzonki ze zdrowych, mocnych pędów kaktusa. Każdą z nich zawiń w kawałek papieru toaletowego.

sadzonka szlumbergery, grudnika

Umieść sadzonki w papierze toaletowym na szmatce. Spryskaj wodą z butelki ze spryskiwaczem i pozostaw do wykiełkowania. Regularnie nawilżaj owinięte sadzonki. Ustaw w domu w miejscu, gdzie panuje temperatura 20-25 stopni. 

grudnik szlumbergera rozmnażanie

Efekt będzie niezawodny! Sadzonki szybko wytworzą pierwsze korzenie.

korzenie sadzonki grudnika szlumbergery

Kiedy korzenie się pojawią, posadź je w ziemi w doniczce.

rozmnażanie szlumbergery

To pobudzi je do jeszcze bardziej intensywnego budowania korzeni!

rozmnażanie grudnika

Rozmnażaj w ten sposób swoje grudniki i inne szlumbergery. Na pewno ci się uda!

W ten sposób rozmnożysz wszystkie szlumbergery. Zarówno kaktusa bożonarodzeniowego, jak i dziękczynienia czy wielkanocnego. 

Szlumbergera kwitnie

Źródło: youtube.com/@gardening1, Miniatura wpisu: freepk.com

Daję 1 miarę do kwiatów doniczkowych. Kwitną i rosną jak szalone

goździki właściwości lecznicze

Na grzybicę stóp i nie tylko – ten olejek ma niezrównane właściwości. Zaskakuje skutecznością