w

Jak rozpoznać czego aktualnie potrzebują twoje pomidory

Jeśli uprawiałeś już pomidory wiesz z pewnością, że rośliny te najczęściej potrzebują dokarmiania.

W pierwszej fazie potrzebują przede wszystkim azotu, a następnie najbardziej potasu i fosforu.

Według doświadczonych ogrodników lepiej zastosować indywidualne podejście do każdej rośliny niż sugerować się fazą, w której się znajdują. Najlepiej nauczyć się oceniać stan każdego krzewu i warunków środowiska.

Jak rozpoznać czego aktualnie potrzebują twoje pomidory

Jeśli dolne liście żółkną i usychają a górne drobnieją, roślina wyraźnie redukuje masę liściową oznacza to, że zdecydowanie brakuje jej azotu. W takim przypadku konieczne jest stosowanie zielonych nawozów bogatych w azot.

Nie należy jednak przesadzić z tym pierwiastkiem, ponieważ nadmiar azotu objawia się silnym wzrostem masy zielonej jednak opóźnia kwitnienie, pogarsza zawiązywanie owoców i tym samym zmniejsza plon.

Jeśli roślina ma mocne, w ciemnozielonym kolorze liście, ale górne liście zaczyna skręcać w spirale, nawożenie azotem jest zdecydowanie przeciwwskazane.

Zdrowa zielona roślina o mocnej łodydze i zielonych prostych liściach jest odpowiednio nasycona azotem, ale może zacząć wykazywać niedobory fosforu i potasu, ponieważ wchodzi w fazę, gdy potrzebuje ich więcej.

Fosfor przyspiesza kwitnienie i najlepiej go dostarczyć zanim pojawią się objawy niedoboru. Liście stają się wtedy kruche, węższe, mogą przybierać barwę szarą lub fioletową. Przy poważnym i długotrwałym niedoborze słabnie łodyga i system korzeniowy, kwitnienie jest słabe, a owoce zniekształcone.

Nie mniej ważny dla pomidorów jest potas. Gdy go brakuje liście wyraźnie zasychają, mimo odpowiedniego podlewania, ponieważ to własnie on odpowiada za gospodarkę wodną. Przy niewielkich niedoborach roślina będzie tylko słabsza, może tracić grona, a owoce nie będą chciały dojrzewać i zostanie na nich zawsze zielona część.

Natomiast poważny niedobór potrafi całkowicie zasuszyć roślinę.

Jednak i nadmiar potasu jest niewskazany, ponieważ hamuje on wówczas przyswajanie wapnia, co objawia się suchą zgnilizną wierzchołkową owoców.