Przepis na skuteczne rozwiązanie, które zapobiegnie żółknięciu liści na pomidorach

Budowa prawidłowej zielonej masy liściowej jest dla pomidorów niezwykle istotna. Krzewy nie powinny być nadmiernie wybujałe ani słabe.

W pierwszym przypadku roślina ma ciemnozielone liście i grubą łodygę. Taka sadzonka jest skora całą moc przeznaczyć na wzrost, więc żeby mogła skoncentrować wysiłki na owocowaniu, musimy jej trochę pomóc. W drugim nie ma dość sił na wydanie owoców.

Jeśli mamy zdrowe, silne sadzonki by poprawić owocowanie musimy zmniejszyć masę liściową obrywając dolne liście. Co jednak jeśli roślina jest wiotka, słaba, a liście jaśnieją i żółkną?

Jest to oznaka, że pomidorom brakuje pewnych składników odżywczych. Na szczęście jedno karmienie jest w stanie przywrócić liście do zielonego koloru, a sadzonkę do dobrego wzrostu.

Brak azotu

Azot jest niezbędny do dobrego wzrostu łodyg i liści pomidora. Jeśli roślina nie ma wystarczającej ilości azotu, liście rośliny zaczynają stawać się mniejsze i cieńsze. Przy poważnym braku tego składnika liście pomidora zaczynają żółknąć.

Konieczne jest pilne przeprowadzenie karmienia, ponieważ brak azotu w ogóle zatrzymuje wegetatywny wzrost pomidorów. Nie można na to pozwolić, ponieważ słabo rozwinięty krzew zakwitnie słabo i nie wyda plonów.

Dlatego możliwe jest przywrócenie wzrostu pomidorów za pomocą jednego nawożenia. Najlepiej nie czekać, aż liście pomidorów zaczną żółknąć, 15-18 dni po posadzeniu sadzonek pomidorów przeprowadzamy pierwsze nawożenie.

Około 1 litr obornika zalewamy wodą w wiadrze o objętości 10 litrów. Pozwalamy mu się odstać 2-3 dni, a następnie rozcieńczamy wodą 1:1. Pomidory podlewamy najpierw samą ciepłą wodą, a dopiero na drugi dzień na wilgotne podłoże podlewamy roztworem obornika.

Znakomitym naturalnym nawozem azotowym jest też gnojówka z pokrzywy, mniszka, skrzypu czy żywokostu.

Pamiętamy by dokarmiać pomidory regularnie przez cały sezon. Nawozimy co 2-3 tygodnie, kończymy dopiero na około 3 tygodnie przed końcem uprawy.

Rośliny nie mogą przyswajać składników odżywczych z gleby

Liście krzewów pomidora mogą żółknąć, nie tylko wówczas gdy składnika w glebie brak. Może też być tak, że nie są w stanie go przyswoić.

Przyczyna może być system korzeniowy, nadmiar wilgoci w glebie lub przesuszenie, a także gleba zbyt zbita lub zbyt kwaśna.

Przede wszystkim trzeba więc ustalić przyczynę. Warto zbadać kwasowość gleby i ocenić prawidłowość podlewania.

Krzew pomidora dobrze się rozwija, gdy liście są ciemnozielone, a łodyga mocna, górne liście krzewów lekko zwijają się w ciągu dnia i ponownie prostują wieczorem, a wierzchołek krzaka pomidora rośnie wyżej niż liście.

Kiedy można powiedzieć, że roślina przestała prawidłowo rosnąć? Jest to wyraźnie widoczne na szczycie roślin. Wierzchołek krzewu pomidora staje się niższy niż górne liście. Liście jaśnieją, nie zwijają się w ciągu dnia, ale rosną prosto i wyciągają się w górę.

Jak łatwo własnymi rękami zrobić piękne płyty na ścieżkę lub taras w ogrodzie

Jak karmić kapustę w lipcu, aby uzyskać duże głowy