w

Znany neurochirurg: 10 codziennych nawyków, które zapewniają nam zdrowie.

Oprócz zdrowego odżywiania i ćwiczeń, potrzebne są inne „składniki”, aby żyć długo i szczęśliwie.

Odpoczynek i uśmiech to tylko dwa z nich. Znany neurochirurg prof. dr Alexandru Vlad Ciurea przygotował „dekalog” zdrowego dnia.

Pierwsze „przykazanie”: Ten, kto budzi się rano, wstaje zdrowy

Prof. Alexandru Ciurea, neurochirurg: Pierwszym przykazaniem jest wstawanie jak najwcześniej rano! Pobudka powinna być rano, a nie o 10:00. Jeśli wstaliśmy o 9:00 lub 10:00, to na pewno jesteśmy zmęczeni.

Drugie „przykazanie”: Czyste powietrze, zdrowie dla mózgu

Druga sprawa – pierwszych kroków nie kierujemy do lodówki. Wyjdźmy na zewnątrz, odetchnijmy świeżym powietrzem! To powietrze nie trafia do płuc, jak wszyscy myślą, ale właśnie do mózgu.

Trzecie „przykazanie”: Ruszasz się, więc żyjesz

Po otwarciu okien i rozpoczęciu pracy mózgu wykonujemy kolejny krok: kilka kroków. Dlaczego? Żeby pobudzić krążenie, serce, mięśnie, poprawić ruchliwość. Poruszasz się znaczy żyjesz, mówią Japończycy.

Czwarte „przykazanie”: dobry dzień nastąpi po porannym prysznicu

Potem wracamy i to jest taka idealna higiena i toaleta ciała, w której wyrzucamy z siebie wszystkie toksyczne pierwiastki w ruchu a zmywamy pod prysznicem.

Piąte „przykazanie”: śniadanie, podjęte w spokoju

Potem jemy. Przy stole musi być cicho, bez telefonów, bez całej serii bombardowań, bez wzburzenia wokół stołu. Bez wiadomości z ostatniej chwili, ale z bardzo przyjemną piosenką. Pewnego ranka słuchałem Walca Dymitra Szostakowicza. To niesamowite. To było jak unoszenie się na wodzie. Mój mózg unosił się, unosiłem się ja i mogłem się odprężyć i z odwaga spojrzeć w nowy dzień.

Od złych wieści zapalają się żarówki w mózgu, które mogą boleć. Ale walc Szostakowicza lub jakakolwiek inna piosenka, którą lubisz, czyni cuda. Te najświeższe informacje idą gdzieś jak strzały i wstrząsy. Natychmiast myślisz o ukochanej osobie, dziecku, żonie, krewnych. Od razu czujesz strach.

Szóste „przykazanie”: zdrowie z kubka

Osiągnęliśmy istotny moment. Herbata lub kawa. Ogólnie dobrze jest wypić filiżankę powoli, spokojnie, zarówno dla przyjemności, jak i dla trawienia.

Siódme „przykazanie”: Uśmiech dla lepszego zdrowia

Kolejny sekret, siódmy: uśmiech. Najlepszym przyjacielem człowieka, zwłaszcza mózgu, nie jest komputer, lecz uśmiech. Zmień swoją psychikę i sprawność funkcjonalną, a tych wokół ciebie, którzy prawdopodobnie są spięci, rozluźnisz!

Ósme „przykazanie”: lekkie potrawy, idealne na lunch

Jedzenie w porze lunchu – komórka nerwowa nie chce dużo jedzenia w porze lunchu. Jeśli jemy jak ogry, robimy sobie taki wielki brzuch i słabniemy, a krew płynie do brzucha, a na górze nic nie zostaje.

Dziewiąte „przykazanie”: wieczorny posiłek, tak lekki, jak to możliwe

Wieczorny posiłek powinien być jak najlżejszy, bez przeładowania dużą ilością produktów mięsnych i tłuszczowych oraz bez przeciążenia, o które prosi się nie tylko mózg. Prosi trzustka, przewód pokarmowy, serce, nie ma potrzeby objadania.

Niestety skrajnie zły nawyk – alkohol wieczorem, co nie prowadzi niczego dobrego. Stąd wynika cała seria dolegliwości.

Dziesiąte „przykazanie”: Słodki sen wiele przynosi

Dotarliśmy do najważniejszego punktu – snu. Sen, z którego wszyscy sobie kpimy. Ludzie zapomnieli: kiedy powinniśmy iść spać?

Z kurczakami. Dlaczego? Z całej serii badań na urządzeniach elektroencefalograficznych okazało się, że najlepszy sen jest między 22:00 a 24:00.

Wyłącz telewizor, wyłącz telefon, wyłącz to wszystko i odpocznij!

To oczyszczanie mózgu. Górna część mózgu śpi, wewnętrzna to nasze życie wegetatywne, w którym funkcjonują wszystkie narządy i tym razem oczyszcza mózg, cały organizm uspokaja się i następnego dnia zaczynamy od nowa, z nową energią, którą wystarczy podtrzymać minimalną higieną.

Wiara w Boga

Ja jestem wierzący. Dobrze jest się modlić i być wdzięcznym. Kiedy mam bardziej trudną operację, mówię „Boże pomóż!”, ale nawet jeśli nie jesteś wierzący, dobrze jest poczuć wdzięczność, docenić to co masz i co zdarzyło się dobrego w ciągu dnia – dodał lekarz.

Niby każdy to wie, a jednak niewielu czyni

Mimo, że to tak niewiele by poprawić zdrowie i samopoczucie.

Źródło: laslaublog.com, Miniatura wpisu: mediafax.ro